Kniv underhållning

Det behöver ju inte vara olja, fett går ju bra. Jag har använt vapenfett, skofett funkar kanske oxå.

Seved
Kanske kokosfett är optimalt? :D Användningsområden:
Går att äta
Går att steka i
Funkar som glidvalla
Funkar som lädersmorning
Smörjer det mesta
Man kan göra tvål av det
Populär fågelmat
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!

luktafotogen

Avslutat
Cocosfett ar utmarkt aven till att koldharda hander. Wonnnderfett!

I min varld ar allt som stanger ute syre och som inte har oxiderande verkan bra. Stal har dock formagan att oxidera aven i vacuum om jag inte minns fel (?). Nagra kemister som vill hoppa in i diskussionen kanske?

En hyvel da? Hur ska den konserveras pa basta satt om hyvelkroppen ar gjord av trae?
 
Fanns nog flera tankar bakom att i skoluppsättningarna hyvelstålen och kilarna förvarades separat.
Rengöring, slipning och inoljning t ex.
 
Såg precis en vid på youtube(skippa till ~1:50) där han bl.a. pratar om en Gränsforsyxa, det intressanta och relevanta för denna tråden var dock hans multipurpose isterkaka! Vad tycks?
Funkar kanon men för den moderna människan där alls ska lukta smultron kan ister efter ett tag få en dålig lukt. Europeiska verktyg som hyvlar har i århundraden smörjts med ister/talg. Här är en intressant filmsnutt i ämnet: http://www.pbs.org/woodwrightsshop/video/2900/2901.html
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Snälltåget – på räls till äventyret

Snälltåget – på räls till äventyret
Möt Snälltåget på Outdoor Festival 2026 – som tar dig till friluftsdestinationer i Sverige och Europa. Som festivalbesökare får du 10% rabatt.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!
Ta chansen att vinna startplatser till Göteborgs största trailupplevelse och Merrells nya terränglöpsko Agility Peak 6, perfekt att springa loppet i!

Testa, lär och gör: Aktiviteterna på Outdoor festival

Testa, lär och gör: Aktiviteterna på Outdoor festival
"Äventyrspasset" ger tillgång till aktiviteter, clinics och föredrag över hela festivalområdet. Som Utsidan Plus-medlem får du passet gratis!
. Stal har dock formagan att oxidera aven i vacuum om jag inte minns fel (?). Nagra kemister som vill hoppa in i diskussionen kanske?

För att det ska kunna oxideras måste det finnas ett oxidationsmedel närvarande (ett ämne som kan ta upp de fria elektronerna, vanligtvis syre) så i vakuum kan det inte oxidera. Undantag är naturligtvis om det finns någon främmande substans på stålytan.
 

luktafotogen

Avslutat
För att det ska kunna oxideras måste det finnas ett oxidationsmedel närvarande (ett ämne som kan ta upp de fria elektronerna, vanligtvis syre) så i vakuum kan det inte oxidera. Undantag är naturligtvis om det finns någon främmande substans på stålytan.

Ja, det var just det jag var ute efter. Så: Vilka ämnen är olämpliga att smörja stål med om man tar hänsyn till de fria radikalerna? ;)

Som jag skrev: I min varld ar allt som stanger ute syre och som inte har oxiderande verkan bra.

Hade ett minne av att jag läst att Chalmers fått järn att rosta i vacuum men troligen var det mer än en syrefri miljö.
 
Senast ändrad:

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.