Klockkompass

Undrar om någon vet vart man kan få tag på en klockkompass.
vill inte ha en sådan man sätter på klockan utan det är ett klockarmband med en kopass istället för ett klockhus.
Har letat på google,auktionssiter å flera jakt,millitär och outdoor butiker men uten resultat.Ha bara hittat silvas som man trär på klockan.

Finns det en sådan överhuvudtaget?
 
Gör en egen.
Silva har ju reklamkompasser lite större än en femkrona som faktiskt funkar helt OK sâ länge man bara vill ha en grov anvisning ât vilket hâll man gâr. Borde vara lätt att fästa en sâdan pâ valfritt armband.
Jag har alltid en sâdan i ficka när jag är ute, även i okända storstäder.
För finlir sâ vill jag nog ha min gamla pejlkompass i handen.
 

Aktuellt

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!
Det fanns ju förr i tiden åtminstone. Jag har en tydlig bild i huvudet av en svart klockliknande sak med plastarmband. Kanske på Clas Ohlson förr i tiden.

Lite Googling (hade du verkligen Googlat? ;) ):

Inte billigt:
http://shop.textalk.se/se/article.php?id=1559&art=3704918

3173817-rescaledpic-150x150.jpg


Suunto har:
http://www.suunto.com/en/Products/Fieldcompasses/SUUNTO-M-9/
ImageVaultHandler.aspx


En till:
http://www.outdoordevices.com/j582.html

yhst-98655517280318_2114_229449
 
Ohh nice! den på sista bilden är precis en sådan jag letat efter,tur man sitter på jobbet med spärrat internet så den va den enda det inte gick å se på :( tack!j a,jag googlade på klockkompass och armkompass men ha inte hittat ngt,bara gammla som visas från 2:a världskriget.
 
Senast ändrad:
Armbandskompass

är den benämning jag brukar använda och sån med teryleneband har Silva också. Åtminstone när jag köpte en för något år sedan. Hittar dock ingen bild där armbandet finns med. Nu säljer de en modell som heter Sere 40 bild längst ned i mitt inlägg.

Nedanstående Moscow tror jag du kan bli mer än nöjd med, Moscows nålar stannar snabbare än Silvas standardmodeller. Martin visade också Moscowkompassen den är billigare hos http://www.ol-shop.at/index.php?main_page=product_info&products_id=306 finns både i en modell med 360 gradering och en modell med färgsymboler.

Thure
 

Bilagor

  • 11b_med.jpg
    11b_med.jpg
    15.9 KB · Visningar: 1,644
  • sere40a.jpg
    sere40a.jpg
    16.3 KB · Visningar: 2,264
Senast ändrad:
Har två armbandskompasser, större än klockarbandskompasser, på den ena står det Silva och den andra vet jag inte var jag fått den ifrån, men det är betydligt enklare med en kompass i 5 kr storleken runt handleden än en hemma. Alla borde ha en helt batterioberoende.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips