Klocka med alla funktioner

Men huvudfrågan är väl fortfarande inte besvarad ... letar själv efter något liknande så jag är lite intresserad nämligen : )

Finns det ingen dykdator med höjdmätare på marknaden?
 

Lästips

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Techtrail

Finns det någon som har erfarenhet av Techtrailen (Summit el motsvarande)? Den verkar vara prisvärd men frågan är hur det är med kvaliten och användarvänligheten.

Mvh

Anders
 
Vill du ha bra kvalitet på alla funktioner får det nog bli två klockor. Har själv en Suunto Stinger för aktiviteter under ytan och funderar på en Polar AXN 700 eller 625X till aktiviteterna över ytan.
 
Temperatur på handleden?

Återigen till er som redan har testat: Hur funkar det med en termometer på handleden? Får man inte snarare sin hudtemp än lufttemp?
Dessutom får nån gärna förklara vad fördelen är med digital kompass. Jag är (minst) lika prylgalen som vem som helst, men jag vill fortfarande inte ha en kompass som går på batteri om den (avsevärt billigare) vanliga kompassen gör exakt samma jobb, utan risk för att dö av batteribrist.
 
Jag har en Casio med termometer.
Den är lite kul att hänga i tältet så man kan se hur kallt/varmt det var under natten.
Om man simmar länge så kan man få en aning om vattentempen, i övrigt har den ingen vettig funktion vad jag kan komma på.
jag vill oxå ha en häftig klocka med allt i men tills jag tycker att ekonomin tillåter det så har jag en liten Silva-kompass på armbandet till klockan.
Den fungerar perfekt till det jag behöver.
När jag är i skogen och tränar med hunden så vil jag enkelt kolla riktningen och kunna grovorientera unde rvissa sträckor för att sedan finlira stilastående med riktig kompass.
Att hålla hund, kompass, karta, mm under kontroll kan bli bökigt, att vrida på handleden o se kompassen är skitsmidigt.
Kan tänka mig att en klocka med digitalkompass är minst lika bra.
 
Techtrail

Hej,

Techtrail klockorna har tydligen blivit testade av idrottsutövare och multisportare i ett år och det verkar i alla fall vara bättre kvalitet än Suunto. Har köpt en riktigt biffig Summit och är helt klart nöjd.
 
Re: Temperatur på handleden?

erik_rask; sa:
Återigen till er som redan har testat: Hur funkar det med en termometer på handleden? Får man inte snarare sin hudtemp än lufttemp?
Termometern är huvudsakligen till för barometerfunktionen så därför sitter den där barometern är. Om du vill ha lufttemperaturen får du ta av dig klockan en stund.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips