Klättring omkring Nice

Topos

Hej, Jag har klättrat runt Nice några gånger.
La Turbie är väl det största stället som ligger nära nice (Rakt ovanför Monaco) och det kan jag starkt rekomendera.

St Jeanette är bra om du vill klättra flera replängder, Annot ska vara bra, men har tyvärr inte varit där.


Här är en länk till en bra fransk sida med det mesta du behöver veta och en del Topos. http://membres.lycos.fr/grimppg/

Trevlig resa.
 
lugn camping

Tjena!

Jag har inte testat klättringen omkring Nice, men jag har klättrat en del i provencen norr om Nice. I september åkte vi från Nice norrut med ett lite tåg (train de pignes)som kör norrut mot Digne les Baigns och den passerar en del fantastiska områden. Om ni har bil måste man testa Les Calanques någon gång, det är otroligt bra klättring!

Ha det,

/Holländarn
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips