Klättring i Norge

Undrar om någon har bra tips om var man kan gå klätterkurs i Norge i sommar? Har försökt kontakta GuideMe.nu men utan resultat.
 
Han er en kjempego gutt

Hej Åsa!

Jag har haft Mikke Erikson som instruktör vid två tillfällen. Första gången på 2-dagars kilkurs i Stockholm 2000. Andra gången en vecka i Nissedal för kurs i stora berg och kamraträddning 2002.

Jag kan varmt rekommendera honom som instruktör/ och guide för hans trevliga sätt och pedagogiska läggning. När man klättrar med Mikke känner man sig trygg samtidigt som han inspirerar till att lyfta dig själv.

Ring honom gärna på mobilen om du inte försökt det ännu. Om han är upptagen kan han säkert rekommendera någon annan god instruktör.


Med vänlig hälsning

/Örjan


PS
Jag fick ett råd med mig efter kursen i Norge som blivit mitt mantra:
"Sätt färre men bättre säkringar."
DS
 
Lofoten

Nar jag var och klattrade i Lofoten for ett antal ar sedan, tittade jag in till Nordnorsk klatreskoles klattercenter. Det låg oerhort lackert uppe i det sjukt skona Lofotenlandskapet. Jag har ingen aning om hur deras kurser ar, men Lofoten ar helt otroligt schysst. De har adressen http://www.nordnorskklatreskole.no

//Johan
 

Aktuellt

”Som ett bibliotek – fast med frilufts- och sportutrustning”

I över 120 kommuner kan du låna friluftsutrustning hos Fritidsbanken – den prisbelönta föreningen som vill sänka trösklarna till naturen.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Springa, vandra, fascineras – redaktörens möte med platåberget

Utsidans redaktör Philipp spenderar en helg på Billingen, Västergötlands största platåberg och en av nyckelplatserna i Sveriges första UNESCO-geopark.

Till minne: Lars Fält, överlevnadsexpert och författare

Lars Fält, en av Sveriges största profiler inom friluftslivet, har gått bort. Utsidans medarbetare Gabriel Arthur berättar om möten med författaren.
Du har fått mange svar allerede, så det er bare å surfe rundt å velge. Men jeg kan varmt anbefale Den Norske Turistforeningens kurs i Innerdalen. Vakker natur, koselig hytte, vertskap og instruktører. Der har de også rent jente-kurs i år, hvis det skulle være av interesse.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips