Klättras Valberget??

Tänkte bara kolla om det är någon som klättrar på Valberget(Karlshamn)..Isåfall vilka leder är klätterbara utan att behöva ägna halva dagen åt att borsta rent??
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
....

Jo, den sidan har jag, men jag undrade vilka leder som klättrades, allt för att slippa ägna tiden åt att borsta..
Vi var däruppe igår o klättrade, borstade då upp Svaplattan(6+).
Hade ju underlättat om man fortsätter klättra på dom uppborstade lederna....
 
Var där en del för några år sedan. Misstänker att man alltid kan gå loss på skånsk dynamit. Det finns också en klättrings klubb i Bleking. Dom vet nog en del också.
/Anders
 
Var där och klättrade för ett år sedan sisst. Då var de flesta lederna ok. Svaplattan var ju jäkligt mossig dock (men tydligen inte längre?).
 
Svaplattan är klätterbar, liksom "Myggjagaren"´o "Skånsk dynamit" ,"enhörningen" klättrade vi ej, men den såg hyfsad ut..
Men rensar ni ngn led så kan ni ju meddela det här.....
 
Bra sva!

Jag var där uppe och klättrade svaplattan för lite sedan och det är riktigt som du säger att den är renborstad. Fast det känner du tydligen till...?
 
Trevligt. Hur många leder finns på sva-delen?
Graderingar?

Känns som om det får bli ett besök snart och kolla läget.
 
Där är bara en led på svaplattan, om jag inte missminner mig så är den enligt Karlshamnsföraren graderad till 6+....
Totalt är det nog ca: 50 leder, dock är inte alla renborstade...

Men, Hans-Otto har lovat att under denna sommaren borsta upp minst ett 20-tal leder, får se om han lyckas hålla det löftet... :-D
 
Det stämmer. Fast för att effektivisera det hela lite tänkte jag bespruta hela Valberget från helikopter med en hemmagjord blandning av DDT, Round-up och Hormoslyr. Då lär vi inte se någon mossa där uppe på några år...
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips