Klättershopping i Prag

Vi är ett gäng klättrare i Lund som har hört talas om att det är billigt att shoppa klätterprylar i Prag. Någon som vet något om det? Vad är billigt och var hittar man det? Det sägs också finnas en klippa mitt i någon park i centrala Prag, men ingen vet var. Hjälp tack.
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Tjeckiska klätterprylar

Hej !

Jag har själv tjeckiskt ursprung och vistas en hel del i Tjeckien. Jag ska be att få återkomma om klippan i centrala Prag (om inte nån annan hinner före...) Jag tror jag vet vilken park du menar. Annars finns det superb klättring i Prags omgivningar, de berömda karst-områdena, ni vet ! Kontakta gärna Cesky horolezecký svaz (Tjeckiska klätterförbundet), sök på nätet för exakt adress, kan ej i huvudet. De kan hjälpa er med klätterförare.

Det finns en hel del tjeckisktillverkade kvalitetsprylar som har med klättring att göra. För att nämna några märken: Singing Rock (tillverkar kritpåsar, prisvärda selar m.m.), Rock Empire och Triop. Jag vet att det finns en välsorterad klätteraffär i Prag, vet ej om den är i centrum, ska kolla upp det. Annars kanske ni kan fråga någon från det tjeckiska klätterförbundet, de brukar kunna hyfsad engelska :)

Hälsningar
Petra
 
Det ÄR billigt...:)

Var i Prag i höstas å snubblade över en klätterbutik med ganska bra sortiment (även skid/alpin kläder, campingutr, etc, men ett tydligt klätterfokus med allt från skor + liten vägg där man kunde "testa" skorna..till rep, friends, karbiner, isyxor - U name it!) Det VAR superbra priser på det mesta (dom hade dessutom totalrea när jag var där).

Affären låg antingen på "Stefanicova" eller "Ujezd" i närheten Mala Strana-parken (på vänster sida om du har näsan mot Karlsbron).

Good luck!

/K
 
Jodå

Affären som det talas om i föregående inlägg, ligger på Ujezd, men nummret minns jag inte. Iallafall på flodens västra strand mellan karlsbron och den andra bron söder om.

Det finns ett gäng olika affärer, bla en kedja som jag tappat namnet på. Nej! Hudy sport var det!!! Finns på flera ställen.
Ett tips är att ta närmsta telefonkatalog och slå på sport. Klättring heter horolezecký.
Ett annat tips är att gå dit först på resan, då de kanske inte har allt, men de är supertrevliga och villiga att skaffa fram allt du önskar!

Ytterligare ett tips: om ni skall handla annat, ta en spårvagn en bit ut från centrum och handla där. Prags centrum med alla turister pressar upp priserna rätt så bra!


Jag kan maila dig några bra adresser jag har hemma Micke!
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips