Kartor över Malta..?

Hej! har just köpt en Garmin Quest, är djupt imponerad över vad man kan göra med en sån.. Nu ska jag åka en vecka till Malta i slutet av oktober, och tyvärr räcker inte City Select riktigt dit, men nära.. Har någon möjligen tips på var man kan hitta Malta-karta för Garmin GPS?
/Rolf Loh
 
Tyvärr inget på de hemgjorda kartornas site:

http://mapcenter.cgpsmapper.com/catalogue.php

Inga ryska hemgjorda heller:

http://corsar.avtostop.ru/gps/index.html

HAde du en PDA kunde du lägga in delkartor från en online bitmapkarta, helst ändrade från jpg till png:

http://www.maltavista.net/en/map


Eller använda en papperskarta:

http://www.mapsworldwide.com/maps_19826.htm

Eller en digital bitmapkarta från Kompass i Tyskland:

http://www.magicmaps.de/shop/produkt-37.html men då krävs också en PDA och t ex Fugawi eller Pathaway.

[Ändrat av jonasolof 2005-10-10 kl 09:54]
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Vår vän Rich är specialisten på att göra garmin-kartor över öar, fr a Karibien. Han kanske kunde vara road att göra en över Malta också, fr a om man förser honom med vägdata. Höjddata får han från ryndskytteldata. Kustdata får han från den Garminkarta över Medelhavet som finns här:

http://home.icon.co.za/~ilstrydom/

På Rich's site på griffel.se finns också vägledning om kartmakeri.

http://rwsmaps.griffel.se/


[Ändrat av jonasolof 2005-10-10 kl 21:33]
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.