Kartex hänger sig!

avslLM

Avslutat
Under vilka förutsättningar då?

-Anslutning till GPS?
-Öppna karta?
-Kopiera till RIK?
-Rita i kartbild?

...etc.

Ge någon ledtråd så blir det lättare att identifiera problemet.

/torbjörn
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Jag har precis skaffat det och det går ofta inte ens att titta på kartor, förminska, förstora eller spanna över olika områden. Kartan bara låser sig och det blir ingen uppdatering. Det spelar ingen roll om det är blåa, gröna eller bara den vanliga sverigekartan.

Stara om burken hjälper inte nu heller. Det hjälpte förut ibland.
[Ändrat av crazy 2006-02-07 kl 19:47]
 

avslLM

Avslutat
Ursäkta dröjsmålet (föräldramöte...).

Svårt att ställa diagnos utan litet mer uppgifter.

Om du har möjlighet kan vi ta det per telefon (026-633219), annars föreslår jag att du beskriver ditt system (minne, os-version (inkl patchar), processor, mm) tillsammans med vad du kan få fram av programvaruversion för Kartex och skickar det till någon av

erik.normann@lm.se
mauritz.bomark@lm.se

så kanske de kan gaffla in sig på problemet.

/torbjörn
 
Installera om

Även om jag inte haft problem med just Kartex, så brukar standardknepet vara att avinstallera programmet + kolla om det finns något ”skit” kvar i registret. Radera i registret, om man vet vad man håller på med.

Installera om och det funkar i kanske 9 fall av 10. Varför har jag dock ingen aning om.

Per
 

avslLM

Avslutat
Pers råd är bra.

Det räcker med att någon filkopiering vid installation råkar ut för något litet skitfel för att ett program ska bli obrukbart.

Med litet otur vid installationen kan detta hända vem som helst.

Om ett problem inte försvinner utan i stället fortplantar sig till flera applikationer brukar det i regel vara disken som fått sig en törn och behöver åtgärdas med CHKDSK eller motsvarande program.

/torbjörn
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.