Karta över Muddus?

Letade själv efter en karta innan vi drog till Muddus nu i Augusti. Insåg att det inte finns någon, området ligger i en zon mellan fjällkartorna och vanliga gröna kartan. Jag knäppte helt enkelt en bild av den karta som finns vid varje ingång till Nationalparken när vi kom fram och parkerade bilen.

Funkade alldeles utmärkt, då det är väl skyltat, och sitter karta vi varje stuga (om du nu tänkt vandra efter Muddusleden)

http://kso2.lantmateriet.se/ kan man kika på Topografiska kartan och få lite koll hemifrån!
 

Aktuellt

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 10 kommentarer

Bilagor

  • Muddus södra A3.jpg
    Muddus södra A3.jpg
    111.9 KB · Visningar: 4,630
Mysigt 😄

Hoppas du får en jättefin tur! Har skidat genom området och det är oerhört fint på vintern i alla fall.

/ Stefan
 
Jo....mycket folktomt 😄

Jo, på de 12 dagarna de tog oss att skida från sydöstra hörnet av Muddus upp till Alesjsurestugorna (skidade genom Muddus, Stubba och Sjaunja) såg vi 4 skotrar på håll och sammanlagt noll skidspår. Så nog är det folktomt allt.

Skulle väl vilja påstå att det är en 50 gånger fler som skidar genom Sarek på vintern och där är det ingen trängsel direkt 😎

/ Stefan
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips