KAP-köket

Bumpar tråden med lite info om den portugisiska brännaren. Den finns att köpa: http://www.britelyt.com/Merchant2/m...de=BPP&Product_Code=S-825&Category_Code=Parts

S825.jpg
 
Jag hade ett KAP-kök tidigare. Då hade två lösningar för att köra det i lilla trangiat.

Flexibla lösningen:
Fixa till en cylinder med samma diameter som slangkopplingen på röret har. Borra ett hål i centrum och och trä på den på bränsleröret. Om cylindern har rätt längd så spänns den fast mellan kopplingen och vindskyddet varpå brännaren sitter lika stadiget som vanligt. När man kör i stora trangiat låter man bara cylindern sitta kvar på röret innanför vindskyddet.

Seriösa lösningen:
Skaffa ett nytt bränslerör som du kapar i rätt längd.
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Sitter och jämför bilden ovan med min gamla Optimusbestyckade Trangia-Arcticbrännare
- och nog ser de minst sagt lika ut alltid.

Det enda som skiljer/saknas är förvärmarskålen med sin tändränna, trangiafästets stålring och fästplåtar samt låsmuttrar och bränsleröret med snabbkopplingen.
Borde inte vara speciellt svårt att göra en GDS-lösning på hembyggerikopia om man kombinerar med en brännare från FOGAS eller Hjertmans, en pumpanläggning från Optimus Nova och sedan slöjdar till fästet och förvärmarskålen ute i garaget/verkstaden. Jag undrar om någon har brytt sig om att göra ritningar/beskrivningar på KAP-Arctics unika delar..?
 
öringen; sa:
Bumpar tråden med lite info om den portugisiska brännaren.
.....
Måste breda ut mig lite om "portugisiska" brännare. Skaffade i mtten, slutet av 90-talet, Optimus Explorer. Testade brännaren med sprit hemma. Verkade funka bra, tills brännaren bara dog. Plockade isär den, och metallen inuti hade smält. Ner till Sportkompaniet där jag fick den utbytt. Hem och testa igen, och nu fungerade allt. Stack på vandring, skulle laga middag och brännaren började efter ett tag flamma våldsamt, innan den dog. Dyngan hade smält igen. Metall som smälter av värmen från spritbränsle! Resten av den vandringen blev det trangiabrännnaren som var med som reserv, och eld. Väl hemma ner till Sportkompaniet. Fick veta att Optimus då lagt ut viss tillverkning och avsyning till Portugal. Den brännaren ville jag inte ha mer, så jag tog ett tillgodokvitto tills Primus MFS kom.

Bara apropå "portugisiska" brännare alltså;-)

Raskesven
 
Jag undrar bara nyfiket: Varför körde du en fotogenbrännare på sprit?
Jag vet att det finns ett A-märkt munstycke till dem [har ett, har aldrig ens försökt använda det] men med den enkla och rikliga tillgången på högkvalitativ fotogen som vi har, varför sprit? Jag är genuint nyfiken, det här är inte för att vara näsvis.

I övrigt så är din kommentar klart intressant och bör tas i beaktande om man försöker GDS:a en KAP-kopia...
 
Enkelt, hade massvis med spritbränsle som jag ville skulle gå åt. Sprit, dvs. etanol med viss metanolblandning, har vissa fördelar jämfört med fotogen under den varma årstiden. Det sotar mindre och man behöver inget extrabränsle att förvärma med. Numera använder jag dock bara två andra bränslen; gas under den varma årstiden och heptan under den kalla.

Raskesven
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips