KAP Arctic med bensin

Re: Det händer mycket...

Pask; sa:
(klipp)
Anledningen till att Optimusmusntycket passar i KAP-brännaren är väl att KAP:s brännare (Patria) är ett plagiat av Optimus gamla "tysta brännare", som bara är marginellt utvecklad i Explorer-köket.

(klipp)

Peter

Mer om Patria/Optimus :)

Patria-brännaren är en i princip exakt kopia av Optimus "båtbrännare" som också sitter i Optimus LOKE från 80-talet. Brännaren har typbeteckning "85". Det finns ett reservdelskit från Optimus som passar bla 85, 55, 154, 5R, 207 och 9007. LOKE har såvitt jag förstår ett multifuelmunstycke och därför kan kanske reservdelskitets munstycke vara något för den som är intresserad av att köra KAP på bensin?

NOVA: s munstycke passar däremot INTE till någon annan Optimusbrännare än NOVA (munstycket är både bredare och djupare).

Mvh,

Johan
 
johanna>>> Vet inte hur reservdelskiten ser ut men på min kompis optimus var munstyckena uppmärkta med bokstäver....

Är inte helt säker på detta men jag tror det var...

A- alkohol
G- bensin (gasoline)
Sedan minns jag inte det tredja M- multifuel kanske...

Ngn explorerägare kan nog ge ett ngt säkrare svar---

/Andreas
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips