Kan man rädda skalkläder som helt tappat impregnering?

Hej alla!

Jag har en 3l skaljacka (Bergans) och bib-byxa (Marmot) som helt tappat impregneringen. Jag har provat en hel del medel för att återställa det utan att lyckas. Finns det någon "tyngre" metod (t.ex. att lämna in någonstans) eller är det bara att kasta dem? Jag trivs bra i både jackan och byxan så det vore gött att kunna fortsätta använda dem.

Tack på förhand,
Jonas
 
Min erfarenhet är att alla impregneringar för "civilt" bruk är ganska dåliga jämfört med funktionen när plagget är nytt. Visst får man tillbaka en del effekt, men den är betydligt sämre och håller kortare tid än den ursprungliga. Men även som helt nytt plagg håller den där "magiska" allt pärlar av effekten rätt kort tid.

Hade ett par helt nya gore-tex pro brallor på en tur, 3 dagar i ösregn och forcering av sly och sen var den impregneringen borta. I somras hade jag regnbyxor med dermizax mebran, samma där nån dag dåligt väder sen mättades dom tämligen snabbt, man får nog leva med att ytskiktet mättas. För lite PFAS i grejerna nu för tiden ;)
 
det är framförallt olika varianter av nikwax jag använt, både wash in och spray. Någon av de varianterna (eller båda) har jag kört i torktumlaren för att det ska sätta sig men det har hjälpt föga.

Jo precis, men frågan är om det finns ett steg efter "civilt" bruk?
 
Tack för tipset, kanske kan vara värt att prova. Läste precis själv om testet där märket vann. Problemet är att jag använt preparatet som kom tvåa och det har inte gett någon vidare effekt så hr stor skillnad kan det vara?
 
Följer, jag har också använt nikwax både wash-in och spray och resultatet har varit helt värdelöst. Har blivit blöt på första regnturen. Det där om att plagget skulle vara regntätt trots brist på DWR (att det skulle bli blött på utsidan bara och bara smita åt kroppen mer men fortfarande vara tätt) vet jag inte om det stämmer heller, jag tycker min Haglöfs Gram Jacket släpper igenom vatten. Alldeles för dyr jacka och alldeles för kort livslängd på vattentätheten, hade jag vetat detta hade jag ej köpt den.
 
Vissa delar av vissa membrankläder har jag impregnerat med nikewax produkter ej avsett för membran. Ja det täpper till membranet men jag slipper att yttertyget blir blött och övriga delar verkar inte påverkas även efter tvätt.
Längst ner på byxor och oket på jackor är exempel på ställen dör jag tycker det funkar.

Sen har jag använt både tvätt och sprejvarianter efter varandra på andra plagg dvs dubbelimpregnerat vid samma tillfälle.
 
Jag har en fundering i samband med att impregnera tätvävd 65/35 plagg.

Många klagar på att typ ”fjällrävenklossar” och liknande inte håller för regn speciellt bra. Jag kan förstå det och kanske det finns något bättre medel men vad skulle det vara?

Min huvudsakliga fråga är däremot om det går att få en bättre vindavisande funktion med något impregneringsmedel.
Jag har en anorak som jag trodde skulle fungera bättre som en slags ”vindjacka” men tyvärr inte. I värsta fall blir det en tunn regnjacka som vindstopper under anoraken men då kommer nästa problem att det kan bli för tätt och man börjar svettas.
 
Jag har en fundering i samband med att impregnera tätvävd 65/35 plagg.

Många klagar på att typ ”fjällrävenklossar” och liknande inte håller för regn speciellt bra. Jag kan förstå det och kanske det finns något bättre medel men vad skulle det vara?

Min huvudsakliga fråga är däremot om det går att få en bättre vindavisande funktion med något impregneringsmedel.
Jag har en anorak som jag trodde skulle fungera bättre som en slags ”vindjacka” men tyvärr inte. I värsta fall blir det en tunn regnjacka som vindstopper under anoraken men då kommer nästa problem att det kan bli för tätt och man börjar svettas.

Vaxning är den enda impregneringsmetoden jag kan tänka mig får fibrerna att svälla semipermanent för att skydda mot vind. Har inre ens funderat på om det blir märkbar skillnad.
Sprayfärg funkar däremot så det bygger upp tjockleken på fibrerna och täpper till mellanrum. Hur väl det fortfarande andas beror på mängd. Har inte använt det för att få bättre vindskydd utan det är ett bifynd från annat så exakt metod är oklar.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips

Array ( [viewCode] => utvalda-puffar [maxDocuments] => 10 [typeFilter] => !native&!help&!site&!email-nltr [slotGroup] => none [showCategory] => [style] => slider [subStyle] => bgcard [sliderConfig] => Array ( [0] => slider-item-show4 [1] => slider-item-show3-lg [2] => slider-item-show2-md [3] => slider-item-show1-sm [4] => slider-nav-visible [5] => slider-nav-autohide [6] => slider-nav-animation [7] => slider-nav-animation-fadein ) )