Kan man hyra ryggsäck?

Hej!
Min undran är alltså om man kan hyra vandringsutrustning av nå'n firma (el motsv.), då speciellt ryggsäck.

/Martin
 
Förr i tiden hade Naturkompaniet uthyrning, men inte längre.
Däremot har Playground i Stockholm tagit med sig den idén och har hyrt ut bla långfärdsgrunkor.

Om du inte bor för långt från Stockholm tycker jag att du ska kontakta dem. De bör inte vara helt avoga till tips om vad de ska hyra ut.

http://www.playgroundstores.com
 
Har för mig att Klättermusen har sina säckar till uthyrning, vet inte om det gäller alla återförsäljare.
Priset för hyran dras av om man sedan köper säcken.

/Ulf
 
Östergötland

Hej!
Såg i din profil att du var ifrån Östergötland.
Uteliv på Platensgatan i Linköping kan ordna uthyrning av diverse friluftsprylar.
Ring och kolla där: 013-13 00 66
 
Schysst, tack för tipsen!

Kollar genast upp era tips. Tycker det borde vara en rimlig affärside att hyra ut t ex ryggsäckar, det borde löna sig.

M
 

Aktuellt

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 8 kommentarer

Svenskt Friluftsliv mobiliserar inför valet – och poddar hos Utsidan!

Friluftslivet är Sveriges tredje största folkrörelse men glöms bort i den politiska debatten. Det vill organisationen Svenskt Friluftsliv ändra på.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips