• Obs! Tänk på att om du lägger ut din epostadress eller telefonnummer i forumet finns risken att de snappas up och används för spambrev och dylikt. För att slippa detta kan du istället be intresserade att kontakta dig via funktionen "Skicka epost till..." som finns i menyn man får få man klickar på ditt namn vid foruminlägget.

Kajaktur i St.Annas skärgård 17-20/5

Hej!

Vill du paddla i St.Annas skärgård i maj? Det vill jag!

Entusiasmerad av Östgötaforumets jättelyckade påsktur (7 okända personer som hade jätttetrevligt tillsammans i 3 dagar) så tänkte jag att det var dags att se om det finns några kajakentusiaster som vill paddla i maj.

Mitt förslag är att vi utnyttjar långhelgen 17-20/5 för att paddla 4 dagar i St.Annas skärgård med start och mål i Tyrislöt där det går bra att hyra kajaker eller lägga i medhavda.

Eftersom det är havspaddling på eget ansvar (utan ledare) så tror jag att det är bra om deltagarna har viss erfarenhet och har paddlat på havet förut. Sedan så får vi lägga upp en rutt enligt önskemål, erfarenhet och som alltid vädret!

Hör av dig om du är intresserad och så hoppas jag att vi ses i maj!

/Calle
 
Kajak i vår?

Hej du!

Läste ditt inlägg om kajak i St.Annas skärgård förra året.
Är det kanske nåt som du/ni skulle ha lust med även i år?

Jag är en norrländska som bor i Stockholm sedan ett antal år. Dessvärre är mina friluftskompisar inte så aktiva längre och jag kommer inte ut på egen hand. Har paddlat en hel del och längtar nu efter att komma ut en sväng i vår och samtidigt få möjlighet att lära känna nya friluftskompisar!

Om ni ska iväg så är jag helt på!
/Elisabeth
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Hej Elisabeth!

Vad kul att någon är kajaksugen! Det är jag med :)

Just nu har jag inga inplanerade turer på gång men det skulle vara kul att planera in något. Jag har en kompis som är på väg hem från en tid utomlands och om jag känner honom rätt så är han sugen på att komma ut och det går säkert att hitta några till. Det är ju en långhelg 1-4/5 men det är möjligt att det fortfarande är lite väl kallt i vatten och luft. Vad tror du?

/Calle
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips