Kajakhyllor / -ställningar

Hej!

Vi skall bygga ut föreningens kajaksjkul. Nån som har nå bra tips om hur man gör hyllor eller ställningar så att man på enkelt sätt får in och ut kajakerna. Skjulet har breda dörrar på gaveln så kajakerna sätts i med ändan före.

Tack på förhand!
 
Så här ser det ut hos Oxelösunds Kanotklubb
 

Bilagor

  • OKKhallen.jpg
    OKKhallen.jpg
    64.2 KB · Visningar: 1,117
  • PB210042.jpg
    PB210042.jpg
    82.9 KB · Visningar: 1,115
Tack!
De ser ju väldigt enkelt men funktionellt ut!

Det är lätt att bygga och fungerar bra. Enda problemet är att reglarna tar stryk av fukten från kanoterna som ligger kvar i heltäckningsmattan som ligger som skydd. Det är alltså bra om alla torkar av kanoterna innan de läggs in.

En del andra klubbar har en rulle på främre regeln som gör det enklare att skjuta in kanoten men är lite jobbigare att bygga.
 
Hej,

Vi i Vasa Kanotklubben har en ny skjul från förra sommaren.

Det är byggt en ställning av stålrör. Under varje kajak finns en ställning gjort av vanliga 4tums plankor som är skyddad med tyg (tycker själv att tygen är lite överkill...)
- på dessa ställning är det ingen skillnad att i vilken du sätter mjuk eller hårdplast kajak.

Se bilden från våran hemsida.
http://www.nic.fi/~vkk/

Mvh Simo
 

Aktuellt

Vinn "Sarek: en biografi" av Claes Grundsten!

Författaren, fotografen och Utsidan-bloggaren Claes Grundsten har skrivit en bok om sin långa relation till Sarek. Här har du chansen att vinna den!

Starta din egen blogg på Utsidan!

Vill du nå ut med dina äventyr till över hundra tusen friluftsintresserade? Börja blogga på Utsidan! Här hittar du en guide över hur du kommer igång.

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.
Det är lätt att bygga och fungerar bra. Enda problemet är att reglarna tar stryk av fukten från kanoterna som ligger kvar i heltäckningsmattan som ligger som skydd. Det är alltså bra om alla torkar av kanoterna innan de läggs in.

En del andra klubbar har en rulle på främre regeln som gör det enklare att skjuta in kanoten men är lite jobbigare att bygga.

Det borde väl gå att trä på bitar av avloppsrör på främre reglarna. Inte kullagerrull men heller inte fuktfälla. Men jag har inte provat det praktiskt (har inte så många kajaker än).
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips