känner nån till klippan i Idre?

Jag ska till Idre med familjen om några veckor och har sett i nån turistbroschyr att det finns en 30m hög klätterklippa utanför Idre by. Vi åker inte dit för att klättra, men jag undrar om det är värt att packa med repet, om vi skulle få klätterlust någon eftermiddag. Är det någon som känner till klippan? Passar den för lite lättsamt topprepande med halvstora barn?
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Personalen på IdreFjäll vet säkert! När jag var där med min familj för några år sedan ordnades klätterturer med instruktörer för nybörjare till den klippan. Sonen och jag hade en trevlig eftermiddag där, första gången vi klättrade, enda för mej men grabben är numera ivrig klättrare! Jag kommer inte längre ihåg exakt hur vi körde dit, men det är bara en liten bit från Idre by mot Särnahållet.
Hälsn. BM
[Ändrat av swabr 2005-07-05 kl 15:50]
 
Svår att hitta

Tjena!

Hitta dit:
Kör 5,4 km söderut från Idrefjällskorset. Du kör runt en kurva och nitar när du ser en 90-skylt. Då stannar du precis lagom för att svänga in på en liten skogsvägsbit på vänster sida. parkera och följ den tydliga stigen uppåt, ca 10-15 min. Den har några glesa gröna snitslar.
Jag och en del andra friluftsfrämjare brukar använda klippan till prova på-klättring under främjandets ledarvecka, så även i år v 27. Den är helt ok för en dagsutflykt. På den stora klippan finns en bultad, fin och tuff 5:a (?) längst till vänster. Det vänstra insteget passar ledens grad, det högra är nog minst en 6:a. Ankarets bultar är korkat placerade, sätt slinga direkt i den övre pga risk för karbinbrott, backa upp med slinga till träd. Det är den enda bultade leden. Klippan är kompakt, så sen får du nöja dej med topprep. 10 m höger om den bultade finns en topprepsled, kanske 6 - 6+. Den startar i ett litet högervänt dieder. Mycket fin men tunn på mitten. Toppas i träd.
Sen ryktas det om fågelhäckning, inget är gjort på större delen av klippan tyvärr. Skulle gå att få ut en del fina linjer.
Men längst till höger har vi rensat ett par lätta leder, 3-4, upp till en hylla med några träd, 10-12 meter. Dom kan ni ju köra.
Sen finns en liten vägg, ca 8 m hög, 50 m framför stora klippan, nedanför eldstaden. Tre leder från mycket lätt till ca 5. 5:an är en nävjamspricka, ledbar. Alla toppas i träd, ta med långa slingor.
25 m vänster om dessa, nedifrån sett, finns en sprillans ny, ledbar liten sprickled med både jam och layback. Mycket trevlig, ca 5+. Toppas i träd.

Detta är de leder jag känner till. Tror inte mycket annat är gjort, aktiviteten verkar låg hos lokala klättrare, om dom finns. Idrefjäll har ingen uteklättring. Men Nordäventyr har nog det fortfarande. Kolla med dom om det finns leder högre upp, det finns ytterligare nån vägg tydligen.
Pratar du med Nordäventyr kan du väl informera dom om våra nyturer, och om dom känner till fler leder får du gärna berätta för mej.

Ha´re!
Björn
 
tack för tipsen

tack för denna noggranna beskrivning. Det verkar ju finnas lite att göra där för både barn och vuxna.
 
hur var det ?

hej undrar bara om ni nu varit där och testat klippan var det något att ha ? Ska dit uppåt imorgon och är ju alltid bra med lite tips :)

Mvh Daniel
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!
Vi kom aldrig dit

Vi var i Idre men det blev inte av att vi testade klippan. Jag fick lite info från Nordäventyr också, men den har jag inte tillgänglig just nu. Ha det så bra i idre hursomhelst! :)
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.