Kängor till newbie

Ska för första gången i sommar försöka mig på något som i alla fall ska föreställa en vandring. En kort (ca 3,5 mil) vandring fördelat på två dagar med övernattning i timmerstuga ska bli premiären.
Förhoppningsvis får jag mersmak av detta men det får ju tiden utvisa.

I vilket fall ska ett par kängor inhandlas för ändamålet. Eftersom jag som sagt är helt grön innom detta och kanske förblir granska grön bör kängorna i nödfall (läs vid brist på fler vandringar) kunna användas som stallkängor och gå-med-hunden-i-skogen-skor. Jag har inga ambitioner att någonsin vandra mer än max 3-4 dagar och om jag nu skulle bli rejält biten så kan jag tänka mig att köpa upp mig senare.

Det svamlet vill komma till är: Tips på kängor som passar ovanstående behov, vandring i svenska skogar (vattentäta!) med lättare packning. Jag kan tänka mig att lägga en sudd på ett par bra kängor men finns det billigare som passar mina behov är dessa särskilt intressanta då jag som sagt inte är helt biten än;)

Kanske ska tillägga att det är ett par tjejfötter kängorna ska trivas med.
 
Lundhags scout. Kolla recensionsbanken. Utmärkta för stallmiljö då fotdelen tål ammoniak. Funkar också att rida i då de har en bra klack, haft dem på turridning i kallt väder, mkt trevliga. Cirkus 2000 sekiner. Håller i en evighet, om man tar hand om dom.
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Lundhags scout. Kolla recensionsbanken. Utmärkta för stallmiljö då fotdelen tål ammoniak. Funkar också att rida i då de har en bra klack, haft dem på turridning i kallt väder, mkt trevliga. Cirkus 2000 sekiner. Håller i en evighet, om man tar hand om dom.

Tack för svaret!

Provade faktiskt ett par sånna igår på naturkompaniet men eftersom jag inte visste riktigt vad jag skulle ha så blev det inte så noga. Får nog gå tillbaka och kolla för när jag kollar runt lite på scouten nu på nätet så verkar dom väldigt vettiga till det jag förhoppningsvis kommer använda dom till och även till det jag garanterat kommer använda dom till. Tänkte bara på en grej, när jag provade dom i butik kändes dom sköna i fotdelen men över vristen (skaftet) klämde dom lite när jag böjde foten. Ger det med sig när dom är ingådda och lädret mjukats upp?
 
stallkänga, rastahundkänga och gå på skogspromenadkänga kan vara samma känga men jag tycker inte man skall ha en och samma känga även till lite längre vandringar.. fundera på om du kan ta dig råd till 2 par kängor, stallkängor slits otroligt fort(om man är mycket i stallet dvs)..
 
stallkänga, rastahundkänga och gå på skogspromenadkänga kan vara samma känga men jag tycker inte man skall ha en och samma känga även till lite längre vandringar.. fundera på om du kan ta dig råd till 2 par kängor, stallkängor slits otroligt fort(om man är mycket i stallet dvs)..

Alltså, jag har massor med stallkängor så huvudfunktionen ska inte vara stallkänga. Det var väl mer så att eftersom jag inte testat några längre vandringar än så vet jag inte riktigt om det är min grej och om det inte är min grej så vore det trist att sitta med ett par kängor för flera tusen som jag inte har någon användning för. Plan B är alltså stallkängor;)
 
Hade du rätt sula i och två par sockor, ankelsock synt och en yllesock på dig?
//J
Nej, det hade jag tyvärr inte, vet inte om jag törs skriva det för då kasnke jag aldrig mer får hjälp här men... Jag hade nylonstrumpbyxor på mig ;) *host* Som sagt var jag inte in för att prova noga utan för att kolla utbudet så jag ska givetvis gå tillbaka och prova ordentligt med riktiga strumpor på mig och knalla runt lite och så.
 
Alltså, jag har massor med stallkängor så huvudfunktionen ska inte vara stallkänga.
det är klart, som jag oxå skrev, man kan ha stallkänger till en massa saker och tvärtom, men just att blanda en vandringskäng med stalltjänst tycker jag låter lite konstigt.. en sak som skulle funka är ett par tretorn sarek, min häst tokiga fru har sådana till allt från vandring, stalltjänst och hundsport..
 
Att köpa ett par Lundhags (eller andra specialiserade vandringsskängor) för två tusen när man inte ens vet om man behöver dem tycker jag är att ta i. Att de håller i en evighet kvittar om de står i garderoben. :)

Jag skulle rekommendera ett par halvlåga kängor (kallas ofta "mid" på skomärkesengelska) med membran. Köp ett par tillräckligt snygga för att du ska kunna ha dem till vardags, och tillräckligt bra för att vandra i. Det absolut viktigaste är att fötterna och skorna har hunnit vänja sig vid varandra innan ni umgås under längre etapper.

Om du tänker gå på stigar behöver de inte vara vattentäta mer än till "klafsnivå", dvs strax ovanför fotknölarna (lågskor med membran duger bara till våta gräsmattor).

Ett par såna här får du för en femhundring just nu.

069102_001.jpg
 
Meindl Burma

Hej! Jag har ett par Meindl Burma som jag köpte på Naturkompaniet för et par år sen och dem skulle jag varmt rekommendera. De är både bra för vandringar (stadiga men inte jättehöga skaft) och för skogsprommenader. Inte så himla sköna på platt asfalt, men överallt annars. Dessutom, om man inte bor på väldigt kalla breddgrader (som jag, i Skåne) så funkar de bra som vinterkänga också.

Lycka till!
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips