Julas självuppblåsandeliggunderlag

luftmadrass istället

Exped gör lätta (jag vet att vikten var ovesäntlig, men lätt är väl ändå ingen nackdel) luftmadrasser som är 7cm höga. Med en sådan kan du ligga på en hel kottarmé utan att ha en aning om det, till skillnad från alla halvtunna självuppblåsbara underlag jag träffat på. Förvisso sämre isolering, men detta avhlälps med ett tunt skumplastunderlag som läggs ovanpå madrassen.
Om Expeds priser avskräcker, finns budgetvarianter att köpa för ett par hundralappar på Coop.
 
Hej
Jag har testat Julas Liggunderlag. Det var billigt. Den påstådda tjockleken var 5 cm den verkliga var klart under 3 och det var innan man la sig. Eftersom den dessutom läckte så ... jag använde det bara en gång.

Kolla om du kan hitta nåt annat är mitt tips.
 
Alternativ till Expeds "6-kanalers" luftmadrasser finns ca 400 spänn billigare på närmaste Intersport eller Stadium.

Duger finfint både på bilcamping och vanligt friluftsliv på sommarhalvåret.
Väger ca 600 gram och tar lika lite plats som en ölburk.

x-lite-compact_lg.jpg
 

Aktuellt

”Som ett bibliotek – fast med frilufts- och sportutrustning”

I över 120 kommuner kan du låna friluftsutrustning hos Fritidsbanken – den prisbelönta föreningen som vill sänka trösklarna till naturen.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Springa, vandra, fascineras – redaktörens möte med platåberget

Utsidans redaktör Philipp spenderar en helg på Billingen, Västergötlands största platåberg och en av nyckelplatserna i Sveriges första UNESCO-geopark.

Till minne: Lars Fält, överlevnadsexpert och författare

Lars Fält, en av Sveriges största profiler inom friluftslivet, har gått bort. Utsidans medarbetare Gabriel Arthur berättar om möten med författaren.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips