jatack

Kul att Skåneforum är igång! Instämmer med föregående talare, händer det något kul som bryter den skånska "vintern", så är det ju positivt, hoppas detta forum kan samla massorna.
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Kul med ett skånskt forum. Är vintern regning i Skåne kan man altid drömma sig bort till ett varmt land...

moro_2005_18.jpg

Toubkal i Marocko

197.jpg

Idoûkâl-en-Taghês i Niger

477.jpg

Sabalon i Iran

Dröm vidare....

/Stellan
http://www.sandstorm.se
 
Skånsk Vinter

Äh, den skånska vintern børjar inte førrän det "rajnar ifrå sian". Än så länge går det utmärkt att hitta på saker utomhus.
 
Nej, det något kyligare vädret denna vecka är helt klar uthärdligt. Det finns många fina turer och natur i Skåne, jag och kompisen har vandrat från Smygehuk i söder till Hallandsåsen i norr (dock ej i ett sträck) och det finns fantastisk natur, som dessutom är varierad. Heja Skåne!
 
nu tycker jag de verkar lite dött här i Skåne forumet!!! ingen som har något kul att berätta eller rolig fråga att ställa eller något sånt alls!? kom igen nu Skåne och visa att vi inte är Sveriges plattaste län!
 

Aktuellt

Vandra säkert i värmeböljan

Vandra säkert i värmeböljan
Sommarvandringar står på schemat för många, men värmen ökar risken för både vätskebrist och värmeslag. Med rätt planering kan du njuta av turen.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.
De dagar det inte väljer att regna är sticket på Kjuge rätt schysst... hade en bra dag där den 23:e, men det blir nog tight med att hinna igen innan nyår...
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.