Jämtlandstriangeln början av juni - möjligt?

Hallå där forumet. Fick en vecka ledigt nästa vecka, dvs vecka 23. Tänkte ta mig upp på fjället 3-4 dagar. Nån som vet hur snöförhållandena ser ut vid jämtlandstriangeln? Ligger snön kvar vid exempelvis sylarna?

Ni får gärna komma med tips på andra fjäll också. Utgår från sthlm så ej mer norrut än triangeln. Någon som har gått Fulufjäll?

Jag går ensam och tältar så ej beroende av stugor.

Tackar på förhand :)
 
Kollar man på helags webbkamera ser det rätt bra ut. Det är ju inte så långt från Sylarna http://www.meac.se/sub_2/helags/wind.asp

Här är dock en bild från Storulvån från helgen då ser det vitare ut
6ad864b6700c00a3a2db2cbce2dc7e82.jpg
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Renarna kalvar!

Renkalvningen har "högsäsong" och det behöver man ta hänsyn till. Kolla t ex på Storulvåns Facebooksida:
"Vi är många som älskar att njuta av fjället med allt vad det innebär, och i Västjämtland finns fina möjligheter att göra det året runt. Just nu, i renens kalvningstid och i deras kalvningsland är det dock olämpligt att njuta av fjällen just runt Storulvån och vi rekommenderar dig som kan att välja ett annat område."

Storulvåns parkering stängd t 15/6.
 
Det går bra gå från kläppen till helags nu men tänk på att snön inte bär längre och högt vattenstånd/översvämningar.
Så många ställen man i vanliga fall kan vada över lätt är inte så lätta längre eller går inte alls. Och broar kan va bortspolade som den i vålån när man går från vålodalen till helags.

Skickat från min E6653 via Tapatalk
 
Var vid Storulvån i Söndags

Gick lite med snöskor, underlaget var på gränsen...

Min trogne vapendragare, labradoren Totte, körde fast duktigt trots fyrhjulsdrift...

Jag tror att det blir knepigt att ta sig til Sylarna....

Bunnerfjällen...du skall iofs inte dit, men ger en fingervisnning...var mer vita än svarta....

Har inte hunnit mecka ihop några bilder från eventet än...

// Pzon ..
 
Fattar inte va ni ska till Storulvån och göra. Låt renarna få lite andrum.

Nu är jag av den meningen att samerna inte har ensamrätt att vistas på och utnyttja fjället. Dessutom, några enstaka vandrare under lågsäsong klarar renarna av. Jag är dessutom inte särskilt förtjust i att gå på lederna, så jag tar utan problem omvägar om det skulle komma en renhjord i min väg.
 
Nu är jag av den meningen att samerna inte har ensamrätt att vistas på och utnyttja fjället. Dessutom, några enstaka vandrare under lågsäsong klarar renarna av. Jag är dessutom inte särskilt förtjust i att gå på lederna, så jag tar utan problem omvägar om det skulle komma en renhjord i min väg.

Man kan ha åsikter om samernas rättigheter. Men renen bör alla respektera under en viktig period. Finns dessutom mängder av andra fjäll som är mer lämpliga.
 
Man kan ha åsikter om samernas rättigheter. Men renen bör alla respektera under en viktig period. Finns dessutom mängder av andra fjäll som är mer lämpliga.

Jag har ju efterfrågat alternativ så shoot :)

(Renarna klarar av några få människor, jag har inte tänkt kasta lasso efter dom)
 
Bedrövlig syn renens viktiga period. Både samer och STF ber om respekt att välja andra områden. Tänk till och läs på innan du ger dig ut. Problemet är större en vad du får det att låta som.
 
http://www.valadalen-sylarna-helags...sök-i-fjällen-under-renarnas-kalvningstid.pdf

Citat ur pdf:en från Länsstyrelsen i Jämtland:

"Är du en ansvarstagande fjällbesökare?
I kalvningstid är renarna extra störningskänsliga. De springer undan på
mycket stora avstånd från människor och lämnar sina nyfödda kalvar att
försöka komma ikapp och hitta igen sin mamma.
De kan hastigt röra sig flera mil i sin flykt. De kan träffa på vattendrag som
kalven har svårt att passera utan att drunkna. Det är därför mycket olämpligt
att uppehålla sig mitt i kalvningsland under maj månad i området kring
Storulvån och Sylarna. Det är olagligt att störa renar.
Länsstyrelsen kan besluta om tillträdesförbud för att undvika störning för
vilda djur. Renen räknas som tamdjur, då finns inte samma möjligheter att
avlysa ett område för att undvika störning."
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips