Itab Hunting Anorak, nån som använt

Fickorna...

...som sitter under axlarna lär svida skönt under axelremmarna på ryggsäcken.

Obegriplig placering enligt undertecknad...

//J
 
Skulle vilja veta hur tuff anoraken är, alltså tål den en veckas jakt i varierad terräng/väder med/utan ryggsäck som kan vara tung också.

Använder för närvarande T&P's förra anorak, inte Moen utan föregångaren, den var än kortare. Dock hållit bra sånär på snodden runt längst ner, och i armhålan slet jag upp sömmen lite men enkelt lagat utan membran.

OT, hade velat ha en liknande anorak som Hunter, men utan membran. Har blivit allergisk mot membran verkar det som...
 

Aktuellt

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?
Kan naturområden gynnas genom att talas om likt idrottsanläggningar? Det och mycket mer diskuteras i det senaste avsnittet av Outdoor & Friluftsliv!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

29351

Avslutat
Varför dragkedja?

Jag förstår inte varför man köper en 'anorak' med dragkedja längs sidan.
Poängen med anorak är ju att den antingen är lättare tack vare frånvaron av dragkedjor, eller att de är säkrare på fjället tack vare att det inte finns några dragkedjor som kan gå sönder (från början var det väl för att det var svårt att göra snö-täta jackor med knappar.)
Det är ju hanteringsmässigt bekvämare med hel dragkedja i fronten, dvs jacka.
 
inte för att jag har någon anorak med dragkedja, men kanske magfickan och "tunneln" för händerna är features man uppskattar i ett vinterplagg fast man vill ha dragkedja?

Jag gillar att kunna stoppa ner allt från karta till vantar och snorpapper i magfickan, och klarar mig oftast utan vantar på tur, så länge marken är jämn nog för att man säkert ska kunna mysa med händerna knäppta inne i tunnelfickan.

Att kränga anoraken över huvudet varje gång man måste göra anpassningar av lagren undertill är ganska störigt. Hittills har det inte styrt mig bort från klassisk anorak, men med dragkedja slipper man ju krångla.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.