Intressant ryggatillverkare...

Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Äntligen en rygga som löser det eviga problemet nár en vill upp tidigt för att jaga och den andra vill fortsátta sova!

wounded1.jpg
 
Kifaru, som betyder noshörning på Swahili:), sysslar med allt möjligt, även t.ex tipis. Jag har deras innovativa ultralätta minivedspis/kamin till min kåta på vintern: http://www.http://kifaru.net/HUNTHOME.HTM
Deras ryggor har jag inte testat, men mina erfarenheter av företaget är goda. Bra och serviceinriktat företag att ha att göra med.

Raskesven
 
Mepps; sa:
!!!
Nytt för mig också - men det är ju nåt av det bästa jag sett!

Håller med - ryggsäckssystemen är riktigt, riktigt intressanta & innovativa...

Hittade även denna tydligen mycket kända tillverkare inom amerikanska militära kretsar:

http://www.eagleindustries.com/images/prodimages/p_A-III-P-AB-L.jpg
http://www.eagleindustries.com/ProdDisp.asp?PartNoID=8
http://www.eagleindustries.com/images/prodimages/p_BPP-RTO-on.jpg

Inte så innovativa och stora som Kifaru, men ser väldigt välgjorda ut med ledning av bilderna.

/Mats
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.