INTO THE WILD biopremiär den 16/11

Läste i senaste outside magazine att jon krakauers bok "into the wild" har filmatiserats och har premiär i dagarna. Läste själv boken för många år sen och tyckte den var kanon! Funderar lite på om hans "äventyr" skulle blivit lika uppmärksammat om han fortfarande varit vid liv..? Troligtvis inte... Ser fram emot filmen, http://www.intothewild.com/

Vilken människa / äventyr skulle ni vilja att det gjordes en film om / med ?
Skriv hit och berätta!!

Skulle inte Göran Kropps liv och äventyr kunna bli en hyffsad film?
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Sverigepremiären var från början tänkt till november... vi skrev det i tidningen... skickade den till tryck...
Strax därefter bestämdes att premiären flyttas till våren. Mars verkar det som.
 
Det blir väl mer romatiskt om någon går till sådan ytterlighet och dör på grund av passion på jakt efter den ultimata kicken.

Annars så känner jag inte till några coola äventyrare. De flesta riktigt coola är väl inte så mediakåta helt enkelt.

Kroppen ser jag inte ens som en äventyrare. För strukturerad och målinriktad. Ett riktigt äventyr innebär att man ge sig in i det okända.
 
Senast ändrad:

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.
(...)
Kroppen ser jag inte ens som en äventyrare. För strukturerad och målinriktad. Ett riktigt äventyr innebär att man ge sig in i det okända.

Planeringen är 50% av hela äventyret, om inte mer.

Preparatus Supervivet!


Och åter till topic, jag såg fram emot premiären den här veckan, så man får väl fälla en tår och hoppas på att de släpper den tidigare än mars '08
 
Då får man väl läsa om boken igen...

Vad drygt att den inte kommer hit förrän nästa år... man får väl läsa om boken igen då i väntan på premiären...
 

clindh

Forumvärd
De tre visningarna på Stockholms Filmfestival är nu fullbokade, jag hann inte med...

(Om någon här går, skriv gärna en kort recension)
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.