Improviserad bastu i det fria?

Jag undrar hur man bäst improviserar en tillfällig bastu om man t.ex. vill bada sent på hösten eller under vintern i skogssjöar där det saknas bastu? Skulle det kunna fungera om man har med sig några presenningar som man spänner upp en tältkåta med, sen lägger en grund med stenar inuti och tänder en rejäl brasa?
 
finns flera olika sätt att bygga en bastu, är man ensam eller ett par löser man det enklast med en poncho. En kamrat som kan leverera varma stenar underlättar =)
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Kungens lösning är ett tält i ett tält och en ångslang från kökspannan. Det finns säkert lika många lösningar som idesprutor.
go tur
 
Fyra slanor sticks ner i sanden och knyts till en kupol. En tältkåta blir för hög i tak. Lägg pressenning över ner till marken. En öppning om lott. En stock att sitta på och en grop till stenar. En stor brasa utanför värmer lite över knytnävstora stenar. Varma stenar i gropen. Stäng. På med vatten. Svettas. Hoppa i sjön. Nya stenar. På med vatten. Osv.
 
Bastu

Bygg en stor gryta av stenar. Elda länge i stengrytan. När stenarna är varma ställer ni er runt grytan med en pressening över er som sluter om er som en kåta med en slana som ni sticker ned i grytan som agerar mittpinne. Häll på vatten och det kommer ånga och bli varmt som attans. Så gjorde vi i lumpen i Arvidsjaur och det funkade kanon!

Med vänlig hälsning,
Magnus
 
Enligt mig är det väl lyxigt med bastu ute i vildmarken :cool:
Jag brukar vinterbada,i bäck eller tjärn el nåt,klär på mig direkt jag kommit upp och går in till kaminen och värmer mig sedan.Man blir inte så kall om man bara slappnar av :)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips