Hyra tält?

Ska ut på en sarekvandring i år igen. Problemet och det roliga är att vi har fått tillökning i gänget och måste bära med oss 2 tält. Vikten blir enorm och min stora fråga är om någon vet om det finns någonstans man kan hyra ett 4mannatält. Känns långsökt men jag skjuter från höften!
 
O så irriterade! Jag vet att jag har sett en friluftspostordersite där man kunde både köpa och hyra utrustning, emn nu hittar jag den inte! Men det finns nånstans där ute...
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Vet att IKSU sportcenter i Umeå hyr ut alla möjliga typer av friluftsutrustning. Dock kräver nog det att man är medlem och såklart bor i trakterna kring Umeå.
 
Vissa Stf-stugor hyr ut en del utrustning,ring och fråga.

Naturkomp. på Kungsgatan vet jag hade uthyrning förr,kanske fortfarande har?

Tältcentralen på Birgerjarlsg. har uthyrning.


peter
 

avslutad210712

Gäst
Tja kolla med

http://www.stilsportcenter.se/

Har ingen aning om de har öppet under sommaren men jag är medlem ifall det krävs :)

Tält, Hilleberg Keron (4pers) 500:- för en vecka

28-31 augusti dra de iväg till kebnekaise så då lär det nog vara svårt att hyra

Hoppas att Porsön är nog nära.......
 

Aktuellt

Vandra säkert i värmeböljan

Vandra säkert i värmeböljan
Sommarvandringar står på schemat för många, men värmen ökar risken för både vätskebrist och värmeslag. Med rätt planering kan du njuta av turen.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.