Hur kapar man en pianotråd?

absolut. att ha tillgång till ett städ, som dessutom pga av sin vikt alltid står där det står, är kalajs och mycket användbart.

min kommentar var mest riktad till ursprungsfrågan. jag fick en känsla av att det inte rörde sig om en så storskalig produktion :)

men iofs även på väldigt sporadisk hobbynivå kan ett städ komma till användning. själv hittade jag ett gammalt "skomakarestäd" på en loppis. man ser dom ganska ofta, det kan jag tipsa om, som en light variant.

Ett bra och billigt amatörstäd för klensmideuppgifteter är en bit järnvägsräls fäst på en hyfsat hög stubbe av Ek eller ask, räcker länge och kostar inte skjortan.

Huggmejslar brukar inte kosta skjortan, brukar hittas på samma loppis som handsläggan....
 
Användning av verktyget

Efter minst 3 besök på fallskärmsklubben/fallskärmshopen har jag nu lärt mig hur man gör öglor (fast hade jag varit smart och satt kameran i filmningsläge och en gång för alla dokumenterat hur man gör så hade jag sluppit återbesöken på fallskärmsklubben).

Per
 

Bilagor

  • Ögla_IMG_1679.jpg
    Ögla_IMG_1679.jpg
    40.3 KB · Visningar: 308

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips