Hur firar ni på fjället?

Fira

Fira med ost, digistivekex och en god korv! Inte nån jvla färdigskivad korv, utan en smal ~5cm, stark salami eller gustavskorv. 1 kg Brie till 2 personer i en vecka är lagom.

/Fettmaximera
 
Topp fireri

Sisst jag var å fjällvandrade hade jag turen att göra detta med en tennflöjtsspelande man... Han firade varje topp med en melodi ärad det sköna! :) Håller med föregående om att bedriften och vyerna är belöning nog, men jag undrar om inte bedriften och vyerna känns än värdare med en skön melodi som fångas i vinden!
 
toppen

är att ha en halva bordeaux med en bit chorizo eller nån starkost. Lärt av en fransk guide som trollade fram rökt lax med vin uppe på Mt Blanc...
 
Kräftskiva

För något år sedan träffade jag ett gäng som skulle ha kräftskiva på toppen!!! Kräfter, öl och snapps... hela kittet!
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
Anna S; sa:
Det lät ju jättegott men hur gör du popcornen? Min erfarenhet är att det bränner fast så förskräckligt i pannan så det är nästan omöjligt att rengöra.

Har inte haft några större problem med det. Täck botten med olja (inte snåla), släng i 2 popcorn, täck botten knappt med popcornen när de två första poppat. Som vanligt, alltså.
Tricket är nog att få det hela att gå så raskt som möjligt och se till att skaka på kastrullen. Då hinner inte de understa popcornen bränna fast.

Jag kör med duossal och gas, men det har funkat med aluminium och sprit också.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips