Hund i naturreservat

Jag har i alla fall både koppel och sele
attachment.php
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Handen på hjärtat. Ja!

Och min tolkning av detta är att exempelvis en hare ska kunna sprätta upp ur sin lega en halvmeter framför den lösa hunden och den ska icke följa efter. Alternativt omedelbart kunna stoppas med kommando.

Handen på hjärtat.... ni som har lydiga hundar: Klarar ni och era hundar det?

Sen kan iofs en kopplad hund också knipa t ex en tjäderkyckling. Jag har själv varit i andra änden av ett sånt koppel. Och det var inte ett flexi.
 
Ja det klarer min også, helt garantert. Jeg gikk i vår en topptur, og pluttselig gikk vi på ei rype som hadde ei rype lagt reiret sitt akkurat i stien (50 cm fra). Kyllingene var så små at de ikke kunne annet enn hoppe ut av reiret, og rypa hadde selvsagt en skadet vinge tilsynelatende. Hunden var ikke det minste interessert i hverken rypa eller kyllingene, selv om han nesten snublet i dem.
Da vi gikk ned fra toppen tok vi en litt annen vei, og så bare i kikkert at rypa lå på reiret igjen og alt var OK.
Men tror dere at dette er nok til at jeg kan kløve med han i Padjelanta Nasjonalpark? Jeg er svært skeptisk.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips