Houdini Surpass

inte testat

har inte provat men kan säga att jag blev lite less att jag nyligen köpt en dyr gtex jacka från haglöfs. är dock väldigt nöjd med den men houdini är ju ändå houdini.
 
Har själv inte provat med jag har två stycken vänner som äger jackan och enligt dem så är det mer en jacka för stan än för skogen.

Tydligen så är membranet Eco Storm ganska känsligt och inte 100% vattentätt vid mycket regn.

Lycka till!
 
Jag har denna jacka. Den är riktigt skön då den är väldigt tyst
och mjuk. Dock måste jag säga att när regnet verkligen öser ner så blir axlarna blöta. Torkar dock galet snabbt efter regnet.
Tänkte köpa byxorna till jackan inom några veckor också :)
 

Aktuellt

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?
Kan naturområden gynnas genom att talas om likt idrottsanläggningar? Det och mycket mer diskuteras i det senaste avsnittet av Outdoor & Friluftsliv!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.
Går att lösa? Passar på att fråga om det går att impregnera
på något sätt så axlarna håller sig torra? En jacka för 3000 kr borde vara regntät.....
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.