Hjälp med vandringskängor

Vad gäller Lundhags; prova ut en storlek med dubbla par sockar, en riktigt tjock, som är rymlig. Sedan köper du en storlek större än det!
Då brukar det bli ok.

Uteslut inte fodrade kängor, som ofta är lätta att gå in. Jag har använt ett par Meindl Island Pro de senaste 12 åren på alla mina sommarvandringar i fjällen. Väl vaxade klarar de fint att hålla fukten ute, och sommartid när temperaturerna oftast är så gynnsamma att allt torkar fort (var dock försiktig så du inte kliver ner dig och får vatten i kängorna, där tar det dagar att få dem torra till skillnad från ett par skalkängor). Bekväma att gå med, ger fint stöd och tål tung last (kan vara lite hala på våta stenar pga hårt gummimaterial i yttersulan).
För höstvandringar i tält, när kängorna aldrig får chans att torka pga fukt och låga temperaturer är inte fodrade skinnkängor idealiska oavsett GTX eller inte. Då är gummistövlar eller skalkängor att föredra.
Nu släppte sulorna på mina Meindl efter många år pga materialåldring, och då de var lite för trånga bestämde jag mig för att köpa nya en storlek större istället för att sula om dem.
Både Meindl och Lundhags har bra service och erbjuder omsulning om kängorna i övrigt är i bra skick.

Var lite försiktig med att köpa begagnade kängor, ta reda på hur gamla de är och hur de använts. Materialet i den dämpande mellansulan åldras och har begränsad livslängd (pulvriseras) om den är av PU-skum vilket är vanligast. Detta gäller många olika fabrikat, och kängor som används lite åldras snabbare.

Tack! Precis som du säger så har skor en livslängd. Är också alldeles för novis för att springa runt och testa begagnade skor, är inte särkilt sugen på att spendera all den tiden heller. Riktigt såld på varumärken som promotar att hålla efter sina prylar, grymt att du nämner det!

Gjorde precis en beställning direkt på Lundhags på ett par Bjerg Ms Mid strl 44 för 1 250kr. Har 43 i vanliga fall och om storlekarna är större så borde 44 bli perfekt med sockor tänker jag, återkommer.
Nackdelen är att de är lite kortare och möjligen lite för allround. Hoppas det inte är ett alltför stort felsteg.

Men för all del, fortsätt tipsa. Tänker att det är fler än jag som har problem att hitta nya pjux :)
 
Har du vägarna förbi Lundhags outlet i Järpen finns det bra möjligheter där att testa alla deras modeller. De är också kunniga att prata med om olika läster, bredd på kängorna och vad som passar olika fötter. Ibland kan priserna också vara bra även om det också kan vara billigare online.

Men håller med tidigare tips om skalkängor. De är mer allsidiga och har längre livslängd än sådana som bygger på membran för att hålla tätt. Efter att jag hade gick rätt länge i ett par enklare Viking med membran som sen föll sönder har jag nu sen några år ett par Jaure light high som jag är mycket nöjd med. Mycket lätta och trevliga att gå i. Har dock fått skicka tillbaka dem till Lundhags en gång då sulan började släppa lite ifram. De fixade dock det gratis (livstidsgaranti). Jaure II har en förstärkning där så troligen ett mindre problem nu. Ska man gå på ställen utan ordningställda leder och spänger är höga kängor rätt smidigt. Vid flera enklare vad har jag kunnat ta mig över torrskodd på stenar tack vare höjden.
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips