Hjälp med val av tält.

Första övernattningen

Har invigt tältet en natt och fått ett första intryck av det under gynnsamt förhållande. Tittar man på sömmar, dragkedjor etc så verkar det vara ok, jag är nöjd med det jag hittills kunnat se. Absiden är dock liten men två vandringssäckar ryms, men det är också allt. Ventilationen verkade fungera bra vilket jag var lite tveksam till.
Som Patrik tidigare skrev så är jag också lite tveksam till den sk glasrutan - den undrar man vad den gör där och det är kanske inte så bra i längden. Men nu får jag i alla fall prova på tältandet som "amatör" en tid och utvärdera tält vs vindskydd som jag använt tidigare. Roligt är det i alla fall :)
Markpinnarna i alu kommer jag behålla men komplettera med Y-pinnar från Hilleberg eller liknande.
Det jag skulle behöva är lite tips på bra liggunderlag, jag har hittills använt ett "vanligt" 1,5 cm mest för viktens skull men ska jag sova en vecka i sträck så behöver jag ett bättre underlag och jag tar gärna emot era tips på detta. Vikten är dock av stor betydelse för mig.Har ni några bra förslag till mig så är jag glad.
 

Bilagor

  • tält.jpg
    tält.jpg
    53.8 KB · Visningar: 1,107
Hur har det gått?

Hur gick det till slut med tältet? Sitter just nu och tittar på exakt samma tält som du valde för några år sedan, så är såklart nyfiken på hur dina erfarenheter med tältet är.
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.
Jadå. Det är helt ok men visst är det skillnader på tält och tält.
Du kan gott köpa det och det fungerar riktigt bra men det är trångt och en del detaljer är "enklare" såsom stormlinor, pinnar osv.
Efter ett halvår då behovet av ett större tält fanns köpte jag ett fjällräven Akka Dome 3 och det har jag använt mest.
Jeket har dock alltid hållit tätt och fungerat till det det är tänkt till och pengen är ringa så du får nog den funktion du är ute efter till en låg peng.
Precis idag köpte jag ett Arctic Alpine Velos som ska ersätta mitt Jeke2, det är lite rymligare och högre och duken är siliconbehandlad och håller en lite högre kvalitet så använder man det som jag ganska frekvent vill man gärna byta upp sig senare.
Ett Velos kostar 2795:- att jämföra med de 1195:- jag betalade för Jeke2 för 3 år sedan. Vill du veta mer så maila på epostat@icloud.com
Vill du så kan mitt Jeke2 ev säljas också..


..sent using tapatalk
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips