Hjälp!!! Camelback jagas...

Hej.

Jag är i desperat och tidspressat behov av tips.

Vet någon vart det går att få tag på en Camelback med pump som samtidigt renar vattnet som man pumpar i säcken?

Tack på förhand.

/Samuel
 
Har aldrig hört talas om att camelback har denna produkt. Där jag sett är separata pumpar och valfi vattenbehållare (camelback, platypus etc)
 
Jag har en Safewater Anywhere vattenblåsa som har ett kolfilter på själva slangen. Det blir lite trögare att dricka, men fungerar. En bättre lösning är kanske deras Expedition Series vattenflaskor med filter. Man fyller på i stora hålet i botten och klämmer sedan genom filtret/sugkorken för att dricka. Ännu bättre var att använda flaskan enbart som ett praktiskt och stryktåligt filter och istället ha vattnet i en Platypus enliterblåsa.

Jag använde dessa under min resa i Asien och fick rabatt på dem från svenske importören. Tyvärr verkar de inte säljas här längre så man får väl vända sig direkt till tillverkaren.

Om vatten på min resesida (skrivet FÖRE resan):
http://www.zon.se/footprints/halsa.shtml

Tillverkarens webbplats:
http://www.safewateranywhere.com
 
Seawater

Kort inlägg. Att man slutat försäljningen av Seawaterprodukter i sverige beror nog på att många ex. gick sönder i sin konstruktion.
 
Camelback + vattenfilter...?

arfwidson; sa:
Hej.

Jag är i desperat och tidspressat behov av tips.

Vet någon vart det går att få tag på en Camelback med pump som samtidigt renar vattnet som man pumpar i säcken?

Tack på förhand.

/Samuel

Följande kombination fungerar utmärkt:

http://www.utsidan.se/recensioner/visaobj.asp?ID=967
+
http://www.utsidan.se/recensioner/visaobj.asp?ID=548
eller
http://www.utsidan.se/recensioner/visaobj.asp?ID=960

går att få tag på här:
http://www.alltomstockholm.se/E/V/STOSE/0004/22/50/
http://www.friluftsbolaget.se/
http://www.globetrotter.de/
http://www.rockrun.com/?sid=ad1123f9db5aa6f8638c7cab833f4a8b
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips