Hinna till tåget

Har sökt massa men inte hittat något, så jag provar ställa frågan här istället.

Vi kommer vandra en vecka vid kebne med avslutning vid fjällstationen. På söndagen v.30 går nattåget hem mot Uppsala 17.35. Passande buss från Nikka mot Kiruna går 16.00 som anländer vid kiruna järnvägsstation 17.05 dvs med en halvtimme till godo, så det borde funka. Min fundering är vilken båt behöver man hinna med från övre båtbryggan för att hinna till 16.00 bussen i Nikkaloukta? Kollade på hemsidan och en båt går 14.45 framme ca 15.15. Hinner man gå från nedre båtbryggan till bussen på 45 min? Eller får man ta 12.45 båten och döda några timmar i Nikka innan bussen avgår? Hur lång tid tar det ungefär mellan fjällstationen och övre båtbryggan? Hur lång tid tar det mellan nedre båtbryggan och busshållsplatsen buss 92? Lite orolig att missa tåget hem vilket kan bli en dyr historia. Tack för svar!
 
Om det kan vara till vägledning:
Förra året tog det mig 1 tim 50 min till övre båtlänningen utan rast (men utan att stressa, hade kunnat gå fortare). Från nedre till Nikka något över en timme, om jag minns rätt. Hann även duscha (myntautomat) innan 12.15-bussen gick.
(Båttiderna förefaller anpassade för att man ska ha gott om tid spendera pengar på renburgare vid nedre båtlänningen eller på mat och souvenirer i Nikka.)
 
a) Tror nog att ni hinner. Det är inte kuperat alls, bara grusväg.

b) Ska ni spendera pengar på båten, gör det på väg till fjällstationen då ni får finast vyer. Att ta båten för att spara tid är verkligen inte värt det, det är en väldigt lättvandrad sträcka.
 
Gå istället för att ta båten

Nu var det väldigt länge sedan jag gick den sträckan så minnet är svagt. Men jag minns att jag gick förbi övre båtlämningen samtidigt som en båt avgick och kom fram till nedre båtbryggan nästan samtidigt som båten. Men då gick jag i mycket bra takt. Med andra ord så spar man inte så mycket tid på att ta båten tycker jag.

Men det beror givetvis på hur mycket packning och hur trötta ni är. Själv stugvandrade jag den gången och packningen var ganska lätt.
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
Tack för alla svar. Ser ju på kartan hur lång sträckan är, men man ser ju inte riktigt hur terrängen är. Vi får se hur trötta vi känner oss, om vi tar båten eller går runt. Perfekt! Då blir det renburgare och dusch i Nikka, får komma ihåg att ta med några tior bara. Tack igen för svaren.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips