Himla roligt med långfärdsskridskor.

Nu har Bambi varit ute på isen igen. Idag tränade jag extra på frånskjutet, så imorgon har jag nog träningsvärk.
 
Idag kände jag att jag har gjort framsteg. Balansen, isättningen, växla mellan innerskär och ytterskär ocg frånskjutet var bra idag, enligt mig själv. Men det är bara att jobba på.
 
Kul att det går framåt. Jag blir lite avundsjuk, har varit förkyld länge och har inte riktigt fått orken tillbaka men vi har fina isar här nu så jag hoppas orka ta mig ut till helgen. Man behöver inte göra så stor grej av det, en kort tur är också en tur och huvudsaken är ju egentligen att det är roligt. :sneaky:
 
Kul att det går framåt. Jag blir lite avundsjuk, har varit förkyld länge och har inte riktigt fått orken tillbaka men vi har fina isar här nu så jag hoppas orka ta mig ut till helgen. Man behöver inte göra så stor grej av det, en kort tur är också en tur och huvudsaken är ju egentligen att det är roligt. :sneaky:
Jo, det är mycket roligt. Jag har hittat en riktigt skön känsla när jag åker. Det är som jag flyter fram. Denna känsla fick jag aldrig på hockeyrör.
 
Idag gick det mycket bra, kunde fokusera på att få till fart. Nu känns det som tekniken finns där eftersom jag inte behöver tänka på den. Och det är bra träning är helt slut i höften efter ett pass. :)
 
Idag gick det riktigt bra, jag fick upp bra fart, men jag märker att tekniken tryter när jag börjar bli trött i musklerna.
 
Idag var jag ute på naturis, jag har åkt på detta ställe för med hockeyrör, men nu var det första gången med långfärdsskridskor. Det blir lite annorlunda att åka på naturis kontra isen i ishallen. roligt var det iallafall. Och ja, jag hade både isdubbar och pik.
 
Det blev en härlig tur på förmiddagen.
20230218_103907.jpg
20230218_103909.jpg
20230218_104125.jpg
 
Byt till löshäl ;)
Jag väntade alldeles för länge, känns helt obegripligt nu (eller tja, jag hade svårt att hitta pjäxor som passade och var för snål). När jag väl slog till, gick det plötsligt två gånger så fort med hälften så stor ansträngning, och var tio gånger roligare :)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips