Hillebergs Tarp

Inte en susning, fast sugen är jag. Tycker dock att HB har saftigt tilltagna priser, det ligger ju inte direkt år av designarbete bakom en bit tyg, eller hur? Satt precis och surfade runt efter silnylon att handla med tanke att sy själv.


http://www.shelby.fi hade inte denna gång, men http://www.pointnorth.co.uk/shop_product.asp?product_id=1090 har en variant som väger 62 gram kvadraten. £ 8.95/meter tar dom..
[Ändrat av öringen 2006-02-21 kl 16:01]
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Finns ju färdiga budgetalternativ att köpa också, oklart vad väven i detta fall tål:

hikerfly_m.jpg



UVTex 3000 väv. 350 x 210 cm, vikt cirka 600 gram. Levereras med tältlinor och tältpinnar men utan tältstänger.
 
Sy själv

Om du har tillgång till symaskin och vågar testa att sy så kan jag rekomendera att köpa ett kit (tyg, linor och instruktionsbok) från Mr Jardine, http://www.ray-way.com/tarp-nettent/index.shtml
Med tanke på att det ingår 6-7m tyg så är faktiskt $69.90 billigt även om man räkar med frakten.
Har själv köpt Tarp+Net tent kit därifrån.
Instruktionerna är bra och lätta att följa och matrealet är av högsta kvalité.
En tarp av 2 mans modell väger utan stavar eler spikar 500g.
Köper man till insektsnätet - med golv - så väger det också 500g.
 
Ja, HB tar ut ganska mycket för sina tarps. Jag hade tänkt undvika sy själv, men bortsett från priset, så kan man ju få dem i exakt den storlek man vill. Jag tycker ex att måtten på HBs UL/XP 5 är lite underligt. Jag är ute efter något mer kvadratiskt.
 
Raskesven; sa:
Här finns ett möjligt alternativ till HB; 3 X 2,2 m, 645 gram, 45 pund:


Raskesven

Men £ 45 blir ju ungefär 620 spänn. Sen tillkommer frakt. Då kan jag ju lika gärna handla ett HB UL 5 som är 3.5 x 1.45 á 350 gram för 790 spänn, eller ett XP 5 á 510 gram för 500 spänn känns det som :)
 
öringen; sa:
Raskesven; sa:
Här finns ett möjligt alternativ till HB; 3 X 2,2 m, 645 gram, 45 pund:


Raskesven

Men £ 45 blir ju ungefär 620 spänn. Sen tillkommer frakt. Då kan jag ju lika gärna handla ett HB UL 5 som är 3.5 x 1.45 á 350 gram för 790 spänn, eller ett XP 5 á 510 gram för 500 spänn känns det som :)
Survival school tar inte fraktavgift inom EU. 145 cm är för litet för att tarpen ska vara riktigt praktiskt användbar, när man bara använder tarp. Ligger du i mitten har du 72,5 cm tarp på var sida, snedtaket gör att det inte blir mycket utrymme där under. Regnar det skvätter det in från sidorna och tarpen är för liten att sänka ner ordentligt som skydd, om du inte vill ha den i näsan.

Raskesven
 
Hhmm I see your point :)

Har du handlat av engelsmännen och deras tarp? Erfarenheter av själva köpet och tarpen vore isåfall gott att få :)
[Ändrat av öringen 2006-02-23 kl 15:12]
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips