Hela Bergslagsleden

Hej,
Tänkte vandra hela Bergslagsleden och startar i Malung och vandrar söder nu efter påsk. Är det väldigt blött och kanske till och med snö kvar? Jag räknar med 17 dagar totalt, rymligt? Finns det en bra app med information var man kan proviantera, eventuell sova, etc. likt en sådan som finns för Bohusleden? Jag har tält med mig och sover också i vindskydd om tillfället ges. Något annat att tänka på?

Mvh
Veronika
 
Det är Naturkartan som gäller.
Jag håller på att dokumentera hela Bergslagsleden samt alternativa vägar. Har hunnit med de 12 första etapperna. Du hittar dem här.

/Håkan

PS Du menar väl Malingsbo och inte Malung? Annars har du en väääldigt lång startsträcka.
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Det finns en fb-grupp som heter Bergslagsledens vänner. Där får många svar på frågor om väglag mm.

/Håkan
 
Som majjen nämnt: Du menar väl Malingsbo?
Jag tror att det blir väldigt blött och säkert en del snö på sina ställen. Jag var i Ludvikaområdet tills i går och även om snön smälter väldigt snabbt i värmen så var det i går (tisdag) minst 1 dm på fälten och mer än att jag ville ta en skogspromenad - så blött lär det iaf vara en tid framåt. Jfr. SMHIs snödjupskarta från i dag.
 

Bilagor

  • smhi, snödjup 20220413.JPG
    smhi, snödjup 20220413.JPG
    54.6 KB · Visningar: 107
Som majjen nämnt: Du menar väl Malingsbo?
Jag tror att det blir väldigt blött och säkert en del snö på sina ställen. Jag var i Ludvikaområdet tills i går och även om snön smälter väldigt snabbt i värmen så var det i går (tisdag) minst 1 dm på fälten och mer än att jag ville ta en skogspromenad - så blött lär det iaf vara en tid framåt. Jfr. SMHIs snödjupskarta från i dag.
Ja, jag menar Malingsbo, startpunkten för Bergslagsleden. Kanske lite tidigt att vandra sträckan men jag måste 10 Maj vara hemma igen. Möjligtvis kan jag klämma in den från 25 Maj till 15 Juni. Vi får se.
 
På bergslagsleden.se finns etappblad som man kan skriva ut. Där finns en riktigt bra karta (tycker jag) över varje etapp, tydliga nog om man vill välja alternativa vägar, och information om sevärdheter och rastplatser, dock inte på långa vägar så utförligt som Majjens rapporter! Det lilla jag hittills vandrat längs Bergslagsleden har jag haft dessa utskrifter med.
 
Som föreslagits ovan - kolla in bergslagsleden.se och majjens blogg.
Ett litet komplement: Bergslagsleden börjar i Kloten. Men ska du starta i Malingsbo i stället så kan du med fördel använda Naturkarten för Smedjebackens kommun för sträckan mellan Malingsbo och Kloten (sträckan är en del del av Malingsbo-Klotenrundan).
 
Vi vandrade på Bergslagsleden her lördags och söndag. Vi hade tänkt oss att vandra från Lindesberg upp till Kloten.

Vi gick 10 km i snö fram til vindskyddet vid Storsjön. Vi sov där och beslöt att vände om nästa dag. Vi hade drömt om sol och vår och blommar, och vi körde hemåt och vandrade istället på Skåneleden några dagar.
IMG_2364.JPG
 
Vi vandrade på Bergslagsleden her lördags och söndag. Vi hade tänkt oss att vandra från Lindesberg upp till Kloten.

Vi gick 10 km i snö fram til vindskyddet vid Storsjön. Vi sov där och beslöt att vände om nästa dag. Vi hade drömt om sol och vår och blommar, och vi körde hemåt och vandrade istället på Skåneleden några dagar.Visa bilaga 38750
Wow, mycket snö kvar. Kanske en bra idée att hitta annan led. Skåneleden är väl lite tråkigt tror jag, mycket grusvägar och genom samhällen. Vad finns det mer att välja?
 
Okej, då har jag kollat lite på alternativ och hittat en del led av Skåneleden/ SL3 Ås till Ås som startar i Åstorp och slutar i Brösarp. Den leden är 162 km och verkar vara tilltalande. Synpunkter?
 
Det är absolut inga fel på Skåneleden, men det är ju inte samma typ av led som Bergslagsleden som ju till största delen är en vildmarksled.
Vandrade delar av etapp 12 häromdagen och ska vandra etapp 13 tisdag-onsdag. Jag kan rapportera efteråt. Om du inte redan bestämt dig för Skåneleden.
/HåkanF
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips