Har vindelfjällen försvunnit?

Artfjället - en orörd pärla

Av naturliga skäl har de flesta av mina fjällvandringar varit förlagda i Vindelfjällen eftersom jag bor i Umeå. En halv dags färd med bil eller buss.

Hittills är favoriten Artfjället. Otroligt vackert och orört. Det finns fina badsjöar och romantiska vattenfall. Där finns även en del häftiga grottor, om än lite svåra att hitta.

Jag tycker det är skönt att det knappt finns stigar och färdbeskrivningar. Det är ju en stor tjusning att själv få utforska.

-Per
 
Re: Artfjället - en orörd pärla

Luffarn; sa:
Hittills är favoriten Artfjället. Otroligt vackert och orört. Det finns fina badsjöar och romantiska vattenfall. Där finns även en del häftiga grottor, om än lite svåra att hitta.


-Per

Jag blir nyfiken på övergångarna till området runt Okstindan.
har funderat på en nordlig tur ngn gång som skulle
kombinera norskt och svenskt. T ex just
Artfjället-Okstindan, eller genom Vindelfjällen
över gränsen och upp mot Saltfjellet (som jag känner förut).

il C.
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.
Efter att ha läst Grundstens Vindelfjällen genomförde jag en trevlig vandring längs Kungsleden från Jäkkvik till Hemavan under drygt en vecka i början av september 2002. Kan rekommenderas. Passerar genom Pieljekaise nationalpark. Mycket småvuxen björkskog och lite stenblocksterräng ned mot Adolfström. Passerar efter Bäverholmen via en hängbro över ganska imponerande Laisälven med sin fors. Hade tillfälle att bestiga Räkertoppen. Ganska svårgenomtränglig terräng dit. Valde förmodligen fel väg. Längre ned vid Björkfjället kommer man upp på en böljande, vidsträckt högplatå som närmast påminner om prärielandskap. Leden viker av och man gör en nedstigning mot Vindelälven som passeras vid Rävfallen. Därefter följer en brantare stigning upp mot en ganska flack långsträckt högplatå. Om jag inte minns fel passeras Kungsledens nästa högsta punkt efter Aigert. Trevlig vandring längs Tärnasjön. Dåligt väder och obefintlig sikt omöjliggjorde en bestigning av norra Sytertoppen. Mycket sparsamt med vandrare.
 
Jag misstänker att det inte finns så mycket information om de mindre kända fjällen just därför att de som vandrar där vill ha det så... sitt eget fjäll.
Men när det redan sagts så är artfjället min favorit (kanske också pga att jag inte vandrat på så många andra platser).

go tur/sam
 
samme83; sa:
Jag misstänker att det inte finns så mycket information om de mindre kända fjällen just därför att de som vandrar där vill ha det så

tror iofs på en mera enkel och mer marknadsekonomisk förklaring. Skriver du en bok om Arjeplogfjällen så säljer du mycket färre exemplar än om du skriver en om kebnekajse.

Så därför skrive rman hellre en bok om kebnekajse.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips