har nån handlat på www.bergfreunde.se

Jag har. 2 st mountain hardwear ultralamina 32 och vid annat tillfälle 5 st exped downmat ul 7. Fick rabatt på redan rabatterat pris :). Allt smidigt o leverans på mindre än en vecka. Har däremot ej bhövt reklammera nåt, än.
 

Lästips

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Köpte en ryggsäck där i höstas. Snabb leverans och tydlig kommunikation.

Sent from my F8131 using Tapatalk
 
Jag handlar mycket där. Det enda negativa är att alla returer går till Tyskland och att man betalar själv för frakten i så fall.
 
Jag har handlat där två gånger. Det fungerade mycket bra, snabb frakt, bra packat.
Det enda som var lite negativt är att priserna i svenska kronor på hemsidan stämde inte med summan på Paypal. Det blev några tior dyrare. Antar att det skiljer lite i kursen mellan euro och SEK, någonstans på vägen. Vet inte om Bergfreunde skriver för lågt pris eller om Paypal tar för mycket. Det kanske är annorlunda om man betalar med kort.
 
Betalade du från ditt PP konto eller använde du dem bara för att processa betalningen direkt från ditt kort? Enligt min erfarenhet ger PP sämre kurs än banken, så jag tar aldrig pengar från PP-kontot om sajten använder PP för betalning (i.e. jag loggar inte in på PP).

Annars är det inget konstigt med att det verkliga priset skiljer lite. Kursen ändras ju hela tiden och banken suger väl åt sig lite också. Köpte en grej för runt 400 spänn häromdagen. En summa har varit reserverad på mitt konto i ett par dagar. När köpet bokfördes var summan ungefär 10 kronor högre än den reserverade summan. Har varit med om motsatsen också.
 
OK om man inte vill skicka tillbaka varor för då kostar det OCH man får följa upp och stöta på så att man får tillbaka pengarna för det går långt ifrån automatiskt. De till och med begärt att man ska stanna inlämningskvittot för att de ska processa återbetalningen. Stay away!
 
Tror det var liggunderlag jag köpte där.
Inga problem alls.
Jag har ännu inte behövt returnera något så det vet jag inte hur det fungerar.
Definitivt ingen bluffsajt.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips