Handskar för tidningstest

Jag behöver information om tillverkare, generalagenter eller återförsäljare för handskar och vantar. Scoutrörelsens tidning "Redo" tänker testa handskar och vantar i nästa nummer och nu brinner det i knutarna. Jag är tacksam om någon kan hjälpa mig att finna rätt produkter att testa.

Tidningen har en upplaga på 85 000 ex och cirka 125 000 läsare. I varje nummer skriver vi om nya friluftsprodukter och gör tester.

Kontakta gärna mig!

Magnus Fröderberg
journalist
Svenska Scoutrådet
Box 49005
100 28 Stockholm
08-651 35 10
073-962 00 17
magnus.froderberg@scout.se
 
mørken

Jag borjar med marken jag tycker att du absolut skall ha med i ditt test:
Mountain hardwear
North Face
Klattermusen http://www.klattermusen.se
extremlite
Marmot
tierrea (har butik i stockholm) http://www. tierra.se

fær att hitta återfærsøljare: ring outside i malmæ eller besæk en storre frilusbutik och få nurmern direkt på plats. Du kan søkert ringa naturkompainet, frilufsbolaget i stockholm och fråga om telenummer.
 
Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.
BD och Patagonia

Baclk Diamond och Patagonia bör finnas med i ett sådant test. Tar du alla handskar som föreslagits här så har du nog täckt in det mesta.
 
Mammut bör vara med.

...Liksom Extremittes (Terra Nova).

Ta gärna med billigare vantar, t.ex Helly Hansens vantar och försvarets vantar.
 

Aktuellt

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!
Ta chansen att vinna startplatser till Göteborgs största trailupplevelse och Merrells nya terränglöpsko Agility Peak 6, perfekt att springa loppet i!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!

10 nordiska adrenalinkickar – från höga toppar till vilda forsar

10 nordiska adrenalinkickar – från höga toppar till vilda forsar
Vill du utmana dig själv, se ut över hisnande stup, forsränna, kamvandra – och uppleva fantastisk natur? Här är tio tips från runt om i Norden!
Och snälla...kalla det inte för test om det bara är en marknadsöversikt.

De nummer jag har läst av scouttidningen REDO samt tidigare svenska scoutförbundets SCOUT har varit skrämmande. Där kallar man det test bara man har tittat in i en affär och klämt lite på produkterna.

Ett test skall vara väl genomtänkt, vad vill vi testa, i vilken miljö, bedömning -subjektiv eller objektiv och så vidare.

Skärpning!

Förutom detta så är REDO en bra tidning för scouter (själv scout i 24 år).
 
Test eller översikt

Du har rätt i att det inte är en fullständig materialtest. Marknadsöversikt är korrekt, men lite slarvigt kallas det ofta test. Ordet test är också lättare att förstå.

Målgruppen för tidningen är mer betjänt av en översikt av många produkter än ett test av få. Det vi framförallt vill få fram är att man ska börja tänka i rätt banor vid utrustningsköp.

Kul att du gillar tidningen i övrigt. Det är svårt att göra en bred tidning som passar alla. Gillar du resten är det bra betyg.

Bästa scouthälsningar

Magnus Fröderberg
Redo för scouting
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.