Hammock

Snabb fråga: Är det någon som brukar sova utan tarp? Jag ska ut i morgon, naturligtvis tar jag med tarpen, men nu när det är så varm så lär väl det inte behövas för vindskydd. Men visst, det är inte kul att väckas av en störtskur. Ville bara höra era erfarenheter?
 
Hej,

Försöker sova utan tarp alltid när det är möjligt, det är så skönt att se himlen och naturen runt sig.

Jag brukar sätta den upp nog, men snakeskins på. Så om det börjar rengna eller blåsa tar det bara en minut att staka ut.

Mvh Simo
 
oxå ett sätt...

Mvh troswe
 

Bilagor

  • hammockbed-1.jpg
    hammockbed-1.jpg
    107.2 KB · Visningar: 653

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.
Morgonstund har guld i mun(d?)

Hade en riktigt skön utevistelse med mina pojkar, 6 resp. 7 år. Vi gick från Tyresta By till vindskyddet vid Årsjön. Rätt mycket folk från skilda nationer vid den platsen, men utan trängsel.

Passade på att filma lite från hängmattan på morgonen. Äldsta sonen hade redan klivit upp, jag och yngsta låg och drog oss lite.

http://youtu.be/c8qs5By04VM
 
Snabb fråga: Är det någon som brukar sova utan tarp? Jag ska ut i morgon, naturligtvis tar jag med tarpen, men nu när det är så varm så lär väl det inte behövas för vindskydd. Men visst, det är inte kul att väckas av en störtskur. Ville bara höra era erfarenheter?

Efter nätterna mot igår och idag kan jag säga att utan takduk (någon föreslog ordet "duk" från ett norskt forum att ersätta "tarp" med) så hade jag vaknat i en plaskdamm. Jag har en i PU-belagd polyester på 3,8 m x 2,4 m, räcker bra på längden och bredden är lagom vid regn. Hade behövt vara bredare för att erbjuda riktigt skydd mot kall vind, men då blir ju känslan mer av tält. Gillar att ha utsikt

-
Hittade förresten en kanal på youtube med hängmatteövernattningar i Stockholmstrakten: "Hamelinhammocks".

https://www.youtube.com/user/HamelinHammocks
 

Bilagor

  • matta.jpg
    matta.jpg
    84.8 KB · Visningar: 607
Senast ändrad:
HamelinHammocks

Ha!

Det är ju min kanal, ingen aning att jag var så poppis!

Ska lägga upp en ny från veckans utflykt, jag och min dotter gjorde 4 dagar, 3,5 mil från Läggesta till Klämmingsberg, sedan paddling från Gnesta till Åker, såklart i hängmattan.

Va roligt att se att någon har hittat min kanal!

Ha det gott!

Tveka inte att hör av dig om ni har funderingar runt hängmattacamping, har hållt på i några år nu och har nördat rätt bra och kan ge bra tips om någon är intresserad. Jag tillverkar custom hängmattor, underquilts och tarps om det är någon som har behov, men det är ju en dyr sport om man inte gör egna saker. Kan även bestå med tips om egen tillverkning av utrustning.

Skicka ett PM om ni har några frågor.
 
Dubble-sided stuff sack

Hittade på Youtube för några veckor sedan ett tips på smidigare o snabbare uppsättning av hammocken som jag naturligtvis va tvungen att meka ihop till min Hannessy explorer..

Efter två veckor fiske o lite vandring i lappland så är jag väldigt nöjd med lösningen.. Blev 9 nätter i hammocken



Double-Sided Stuff Sacks for Hammocks: http://youtu.be/gbSLXazxa4g
 

Bilagor

  • DSC_0156-picsay.jpg
    DSC_0156-picsay.jpg
    31.7 KB · Visningar: 557
Behöver knop-hjälp.
Har en relativt nyinköpt DD Hammock som jag vill förenkla uppsättningen till.
Min tanke är att jag ska ha en lång lina med knutar på regelbundna avstånd runt trädet. På Hammocken vill jag bara ha en ögla med karbinhake.
Vilken knop, som inte glider, bör jag använda för att knyta ihop repet till öglan?
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips