Här har ni kniven

Den ser fin ut, ser ut som en riktig brukskniv. Inget onödigt lull-lull vilket jag tycker är snyggt.
Vad ska du använda den till (jakt, fiske eller annat...)?

mvh/samme
 
tackar

jo det var tanken med kniven, brukskniv. ja den var tänkt som diverse, göra upp eld operera bort förhårdnader på fötterna =) mm mm
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
Re: materialval

cancerman; sa:
MLind; sa:
Ser ren och fin ut. Bra jobbat! Vad är det för träslag?

Jag körde med ek som jag först tjärade å sen oljade. vet inte om det är bra trä till knivar men det lär jag märka.

Ek borde inte vara något dåligt materialval till en kniv. Det är hårt, röttåligt och har måttliga fuktrörelser.
Hur som helst så gör även jag tummen upp.
 
Fin kniv

Och lagom stor, har gjort några själv och har fler blad ligger och väntar. Köpt de flesta bladen av en kompis som är smed. Lycka till med nästa kniv.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips