Gissa position

Vilken är den närmsta (högra) toppen på andra sidan sjön?
2021-08-06-16-21-06b.nef.jpg
 
Chansar vilt då det var ett par år sedan jag var i området men jag tycker det ser bekant ut. Kan du vara här ungefär? Om jag har rätt borde kullen vara Krustjärnstöten
Plats
 
Längre norrut där dalen har sitt slut. Man kan nog säga att det är en hängdal vi befinner oss i. Nedanför i bild finns en hängbro och en större välkänd dal. Området har ett gammalt namn och enligt diskussioner här på Utsidan är betydelsen inte helt självklar men enligt en kommentar från boken "Fjällsmultron och andra berättelser" så är betydelsen - Innan det kommer oväder så väsnas det kraftigt från det fjället. Namnet betyder dåna. Bilden nedan är i utkanten/början av det området.


IMG_3127.jpeg
 

Aktuellt

Vinn "Sarek: en biografi" av Claes Grundsten!

Författaren, fotografen och Utsidan-bloggaren Claes Grundsten har skrivit en bok om sin långa relation till Sarek. Här har du chansen att vinna den!

Starta din egen blogg på Utsidan!

Vill du nå ut med dina äventyr till över hundra tusen friluftsintresserade? Börja blogga på Utsidan! Här hittar du en guide över hur du kommer igång.

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.
Då tror jag att det "gamla namnet" som avses är Mårma och att den hängande dalen är Moskkumoarhmá. I den andra bilden ser vi därmed Čaza-sjöarna och övergången mot Alisjávri och den större välkända dalen är Visttasvággi.
 
Ja, Vistasområdet erbjuder många spektakulära tältplatser, särskilt när man tar lite höjd.

Och apropå att ta höjd, var kan man beskåda detta deltalandskap?

gp264.jpg
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips