Gissa position

En ledtråd.. Berget sett från marken
PXL_20240905_061735203.jpg
 
Okej, kanske var svårare än jag såg framför mig. Trodde de lägre vidderna skulle vara avslöjande.
Ja, formationen på berget påminner om Tjåmuhas! Liknande höjd fast det här berget upplevde jag som något "längre/bredare".
Bild åt sydväst
PXL_20240905_132128169.jpg


Åt motsatt håll.. Nu tar någon det här!
berg3.jpg
 

Aktuellt

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

Skidbranschens kamp mot klockan – hållbarhetsarbetet skalas upp

Skidbranschen är hotad av klimatförändringarna. Nu vill de agera – tillsammans. Utsidan rapporterar från branschmässan Prowinter i Bolzano, Italien.
Jo den bilden underlättade. Har faktiskt varit fastblåst vid foten av Liddubakti under en rejäl snöstorm för 10-talet år sedan, så jag är lite besviken på att jag inte tog den tidigare.

Men dags för en ny bild då, var är bilden tagen?

bildfraga.JPG


/ Stefan
 
Verkar vara svårt. Men eftersom jag ska upp till fjällen imorgon är det lika bra att dela med sig av ett par till ledtrådar, så det blir lite fart.

1: Bergen i bakgrunden ligger på andra sidan gränsen i Norge.

2: Och så här ser vyn ut om man ser åt väster, dvs rakt mot Norge.

Ledtrad_1.JPG


3: Och om man riktar kameran mot norr ser det ut det ut såhär:

Ledtrad_2.JPG


/ Stefan
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.