Gissa position

Lite ledtrådar. Det är Axel Hamberg som är fotografen. På sina färder in till Sarek hade han två viktiga utgångspunkter, Kvikkjokk och Tjåmotis. Hans första resa 1895 började han från Tjåmotis. Han stannade vid ett hemman på halva vägen till Aktse, det är på denna plats fotot är taget.
 
Senast ändrad:

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
Bra inslag att påminna om forna tider och energivinningens avigsida.
Här kommer nästa (lätt redigerade) bild. Var hittar vi denna sjö?
IMG_6190.jpeg
 
Ryfjälltjärnen fotad en liten bit upp på sluttningen mot toppen? Tycker iaf tjärnen stämmer väldigt bra med form samt den branta höjden vid sjöns bortre sida, och betydligt lägre terrräng i omgivningarna.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips