Gissa position

Nej någon plats för denna kåta finns inte utsatt i gamla topografiska kartan. Jag tror inte att platsen används längre så som den gjorde fram till dessa att Jåhkågaska tjiellde bildades 1934. Det kanske inte är någon ledtråd direkt men här är ett foto från området. Den plats jag söker ligger utanför bild till vänster.

Gissa-07-ledtråd.jpg
 
Precis på pricken! På det sista fotot ser du Oarjep Rissávárre närmast med otillgänglighetspolen. De gråblå fjällen är Álggavárre strax till höger och Lánjetjåhkkå till vänster.
 

Aktuellt

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.
Så fin strandgrus finns nog inte överallt. Men jag gissar på att det kan se ut som vid Alep Njoatsosjavvre. Har inte varit där, men det kan nog vara likt som där.
 
Båda gissningarna är fel. @enok ändman är närmast.

Jag tror att hyfsat många har passerat här och någon borde känna igen platsen. Men en del väljer att vada norr om den här platsen, och då kommer man kanske inte förbi här.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips