Gissa position

Får bidra till att hålla igång tråden. Utan att ha en aning om stället drar jag till med Smuolevagge.
Precis det var det rätta svaret!
Vi står vid vinterleden strax öster om Guijaurestugan. Fjället i mitten är Vavlatjårro och pilen pekar på början till Smuolevagge. Lite längre in i denna dal tog Swift bilden till förra gåtan ;-)
 
Kan ju inte påstå att det var skicklighet... Tack för hjälpen!
Nåväl, tråden fortsätter. Var är vi nu?
P1010160.JPG
 
Den första tanken var för långt söderut och ingen sjö eller nedstigning där den behövs ;): Kurajaure och Tarradalen i bakgrund
Men nu är jag ganska säkert: Du är vid Sjangeli, på leden mellan Valfojåkka och Skangalanjavri

Henning
 

Aktuellt

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 9 kommentarer
Hmm, sjöns form och läge i kombination med sommar- och vinterled skulle kunna leda till sjön Skángalanjávri en bit norr om Unna Allakasstugorna.
 
Fick problem med den dator jag har mina fjällbilder på precis när jag hade valt en bild.:(
Men den fanns även på en annan harddisk.:)
Som vanligt: Var?
Gissa0720.jpg

Hoppas ni klarar det, och jag klarar att fixa min dator...

Henning
 
Tror det är där man går upp i Unna Raiddavágge, alltså efter bron över Vistasjåkka där man får korsa 3 eller 4 vattendrag. Det finns ett plant område efter man korsat vattendragen.
 
Även en helt fel gissning kan ju vara liten hjälp. ;)
Du har gissat på fel området men på rätt län...
Vi är i Norrbotten men en bit längre söderut.

Och jag kan berätta att min dator funkar igen som vanligt, efter en liten stund var felen bort...
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips