Gissa position

Det är helt korrekt, är taget från Storsola
 

Bilagor

  • DSC02155.jpg
    DSC02155.jpg
    44.2 KB · Visningar: 356
Fick omedelbart ett känsla av Rostufjället och du har ju varit där.
Först tänkte jag om leden mellan Pulsujärvi och Rostojärvi men där får jag det inte riktig ihop med höjdskillnad mellan platsen och sjön i bakgrunden.
Men hur med (vinter)leden mellan Keinovuopio och Rostujärvi?

Henning
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.
Hmm, kombinationen av renstängsel och stig/fyrhjulingväg borde ju vara enkel att hitta. Men alla stigar finns inte på kartan.

Efter lite studier i flygbilden gissar jag att ni står på sydostsluttningen av Jalges Vuoskkoaive och tittar mot sydost.
 
Ni har båda hittat rätt kommun ;) Ingen har dock prickat in platsen korrekt, men Henning har varit närmast. Det som Henning skrev om "sjön" är närmast en tjärn och det som på bilden ses som ett litet blått streck är det som syns i nästa bild.

Calle
 

Bilagor

  • IMGF_242.jpg
    IMGF_242.jpg
    131.5 KB · Visningar: 279
Min chansning är att bilden är tagen utefter leden Pulsujärvi-Rosto ungefär 1,5 km söder om vadet av Lainioälven.

Rätt, även om det är lite längre söderut, men det är svårt att se när terrängen ser ut så här. Hade hoppats att någon skulle komma med namnet Rásseádjagabuolžžat, men tills vidare får ni öva på att uttala det :)
Andra bilden visar Lainioälven och bakom ryggen på mig har Rostoätno och Tavvaätno runnit ihop och bildat just denna älv.

Nästa bild!

Calle
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips