Gissa position

Får börja med att gratta enok till prestationen! Jag stirrade mig blind på att det var en slätt framför. Där ser man vad vidvinklar kan ställa till med!
Hoppar på möjligheten att lägga in en bild. Var står jag?
 

Bilagor

  • noname-1_a.jpg
    noname-1_a.jpg
    117.8 KB · Visningar: 396
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Skierfe är tyvärr fel. Men Oblix är i rätt dalgång. Men var någonstans där står jag? Visar hela bilden obeskuren.
 

Bilagor

  • noname-1.jpg
    noname-1.jpg
    128.8 KB · Visningar: 376
Hm, så glad över att hamna nära så jag avstår att gissa vidare :) säkert 15 år sen jag var där, mest en känsla. Ganska långt ner före stugan?
 
Förtydligande: Den plats som Oblix åsyftar är belägen 800 meter uppströms Vistasstugorna. Fotografen står förmodligen på det utskjutande partiet strax väster därom, en bit ONO punkt 797.

Om detta är rätt tycker jag att Oblix lägger ut nästa bild.
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.
Oblix har kanske annat för sig. Eftersom jag känner ett visst ansvar för fortsättningen så kommer här ett bidrag. Vart är vi på väg?
 

Bilagor

  • Fjällen april 2016 041.jpg
    Fjällen april 2016 041.jpg
    26 KB · Visningar: 552
Nej, det här är längre norrut.

En ledtråd kan vara att vi startade tidigt den här dagen för att om möjligt få lite kallföre. Men strax efter den här bilden åkte vi över en sjö i decimeterdjupt vatten......
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.