Gissa position

avslutad210712

Gäst
Var är vi nu?
 

Bilagor

  • photo.jpg
    photo.jpg
    26.1 KB · Visningar: 329

avslutad210712

Gäst
Möjligen har en magister vandrat här men alldeles i närheten har i alla fall många vandrat. Väldigt många och ändå så få som vandrat här.
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

avslutad210712

Gäst
Fotot är hårt beskuret i överkanten för om man ser bergen i bakgrunden blir det troligen alldeles för lätt.
 

avslutad210712

Gäst
Är inte helt säker på om dalen har något namn eftersom jag inte hittar något på garmins friluftskarta men sjön har i alla fall ett namn. Skall kolla på en gammeldags karta.
 

avslutad210712

Gäst
Jag gissar att vi är nära Kungsleden och försöker med Vuolip Čorrvošjávri.

Efter en del funderingar och konsultation av både Garmins friluftskarta och en tryckt karta så borde det vara rätt svar. Stavningen skiljer på alla kartor men det är i alla fall dalen mellan Hoiganvagge och dalen där Valfojåkka rinner rner.

Vi kom från Katterjåkk och skulle till Unna Allakas och kom ner till Vuolfajaure men det kändes inte skoj att vad där. Efter en kall försommar kom värmen samtidigt som vi åkte upp till fjällen och MYCKET snö tillsammans med MYCKET värme fyllde jåkkarna ordentligt så vi valde att gå ner med Valfojåjja men vid första tvärjokken tog det stopp och vi valde att gå upp på berget och runt.

Det var ett ställe som inte låg högst upp i planerna men jag rekommenderar en vandring där uppe för det var riktigt trevligt. Och nergången mot Valfojåkka var riktigt vacker med en middag högst upp på backen ner. Sista sträckan ner mot leden mellan Abiskojaure och Unna allakas var inte riktigt lika skoj med massor av snår, värme och framförallt alla insekter.
 
Jag utgick från Lantmäteriets BD6 från December 2009 och bemödade mig verkligen att få alla krumelurer på bokstäverna rätt.
Var hittar vi denna vackra blomsteräng?
 

Bilagor

  • IMG_8662.jpg
    IMG_8662.jpg
    72.5 KB · Visningar: 283

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips